شبکه نظر www.nazarnews.com

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۱۶

کد خبر: ۱۲۱۲۹۵

ساعت : ۱۷:۱۷

nazarnews.com/121295

سخنرانی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران در روز دانشجو خطاب به رئیس جمهور

jpgسخنرانی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در روز دانشجو خطاب به رئیس جمهور:
جناب آقای روحانی
رئیس جمهور ملت ایران
سلام
نزدیک به چهار سال است که از آغاز دوران ریاست جمهوری شما می گذرد. دولت جنابعالی با تورم بالای چهل درصد و در شرایطی که سایه شوم تحریم و جنگ بالای سر ملت ایران بود آغاز شد و امروز در شرایطی که بسیاری از این تحریم ها معلق شده و تورم به زیر ده درصد رسیده است رو به پایان است. اینها دستاوردهای غیر قابل انکار دولت جنابعالی است.
نقد امروز دانشجویان به دولت شما، نبود فضای اشتغال و فساد اقتصادی و افزایش نابرابری های اجتماعی از یک سو و عدم گشایش گسترده در فضای سیاسی کشور از سوی دیگر است.
دولت جنابعالی به جای مبارزه با فساد سیستماتیک موجود در جامعه با استفاده از ظرفیت افکار عمومی، در برابر این فساد و ریشه سیستماتیک آن در قوه ها و سازمانهای مختلف کشور، سکوت کرده، آنچنان که دامن خودش را نیز گرفته است. ما عقیده داریم که فساد موجود در کشور نه نتیجه عملکرد اشتباه افراد که نتیجه رویه های غلط موجود در کشور به خصوص در دستگاه‌های قضایی و نظارتی است و به جای اعدام و برخورد با افراد، باید این رویه ها اصلاح گردد که متاسفانه اراده محکمی برای این موضوع دیده نمی شود.

اما فرای مسائل اقتصادی، آنچه در دانشگاه های کشور می گذرد اسفبار و فاجعه است. وعده های شما در حوزه سیاست داخلی محقق نشده است. نه به جوانان آن گونه که باید اعتماد کردید، نه دانشگاه ها بعد از استیضاح دکتر فرجی دانا نشانی از تدبیرهای وعده شده داشت. به صراحت به شما می گویم، رویه فعلی باعث بی اعتمادی جوانان و دانشجویان به دولت شده و دیگر گفتاردرمانی حضرتعالی و سایر مسئولین در میان آنها موثر نیست. اگر در سال های گذشته دانشجویان به صبر دعوت می شدند تا مساله برجام حل شود و انتخابات مجلس برگزار گردد، امروز صبرشان لبریز شده است. عدالت آموزشی مانند بورسیه ها در دانشگاه فراموش شده، آموزش رایگان روز به روز محدودتر شده، یه طوری که تنها ۱۳.۵ درصد کل آموزش عالی کشور را تشکیل می‌دهد و موضع دولت در باب پولی سازی آموزش در مدارس و دانشگاه ها موضعی غیر قابل دفاع است.

ما نیک می دانیم که جایگزین دولت شما، میتواند دولتهای خطرناکی باشد که به کشورمان صدمات جدی وارد کند، به شما پیشنهاد میکنیم ارتباط موثر با اقشار جامعه ایجاد نمایید، تلاش های دولت در قبال اهم خواست های عمومی جامعه را ملموس کرده و نتایج آن را آشکار کنید، پیگیر منطق درست تعامل با دنیا باشید و قاطع و شفاف با فسادهای کلان مالی و اقتصادی مبارزه کنید و در برابر آن ایستادگی کنید.

وظیفه رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی اجرای بدون تنازل قانون اساسی و استفاده از ظرفیت های آناست. وعده گشایش سیاسی و رفع محدودیت از چهره های ملی کشور کمترین خواسته و صریح ترین وعده انتخاباتی ریاست جمهور بود که با گذشت ۳ سال به ثمر ننشست. می گویند رفع حصر در حیطه اختیارات رئیس جمهور نیست. می گویند رفع ممنوع التصویری سید محمد خاتمی در حیطه اختیارات شما نیست. حمایت و صیانت از دانشجویانی که در دانشگاه های تحت نظر وزارتخانه های شما تحصیل میکنند هم در حیطه اختیارات شما نیست؟ دفاع از استقلال دانشگاه و ممانعت از دخالت نهادهای امنیتی در دانشگاه نیز در حیطه اختیارات شما نیست؟ خبر دارید در فضای دانشجویی چه اتفاقاتی دارد می افتد؟ مطلع هستید که قوه قضائیه و دادستانی با دانشجویان مختلف در تهران، در قزوین، در سیستان و در سایر استانها مستقیما برخورد میکند؟ شما را در جریان میگذارند که برنامه های مجوزدار دانشگاهها با نامه های دادستانی یکی پس از دیگری لغو می شود؟ میدانید ساز و کارهای قانونی دور زده شده و برای دانشجویان پرونده سازی می شود؟ برای این که در جریان باشید میگویم، همین امروز به علت فشارهای نهادهای امنیتی به دانشگاه، سخنران مجوزدار برنامه ۱۶ آذر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران توجیه شده است که به مصلحت نیست تا در دانشگاه حضور یابد و بنده نیز بابت بیان این حرفها نیز از آینده خود بیمناکم!! آیا با این روند، آن گونه که امام خمینی خواسته بود، دانشگاه مبدا تحولات می ماند؟

از دست رفتن اعتماد جوانان و دانشجویان بخش مهمی از سرمایه برجام و تورم زیر ده درصد را هم با خود از بین خواهد برد. پس به مسائل دانشگاه توجه کنید. در برابر فضای امنیتی دانشگاه و پولی سازس گسترده آموزش بایستید و آزادی و عدالت را به فضای دانشگاه باز گردانید وگرنه بدون اتکای به دانشگاه در ۱۴۰۰ یا شاید همین ۱۳۹۶ کشور را به افراطیون واگذار خواهید کرد و آنگاه افکار عمومی شما را نخواهد بخشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.