تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
کد خبر : ۹۴۱۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -
«نظر» ادعای اعمال تحریم جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

آیا «عماد»، «برجام» را هدف قرار می‌دهد؟

۱۹مهرماه، یعنی هشت روز قبل از «روز تصویب»، ایران از موفقییت آزمایش موشک جدید خود یعنی «عماد» خبر داد و فیلم و تصاویری در این زمینه منتشر کرد. اما این تست نخستین موشک بالستیک و دوربرد ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اثابت، آن هم در روزهای نزدیک به موعد اجرای توافق هسته‌ای، زمینه‌ساز هیاهو و جنجال‌هایی چه در داخل و چه در خارج از ایران شد. برخی سخنگویان غرب مدعی شدند که این آزمایش، مغایر توافق هسته‌ای و قطعنامه‌های سازمان ملل است و باید شورای امنیت، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند. اما همین اظهارات، زمینه‌ای ایجاد کرد تا گروهی در داخل کشور بر طبل بی‌اعتباری هر گونه توافق با غرب و آمریکا بکوبند و مدعی «محدویت نظامی و موشکی ایران در برجام» شوند و آن را به‌انتقاد بگیرند. اصل ماجرا چیست و غرب و ایران دقیقا چه می‌گویند؟ اما به‌تازه‌گی، «متیو رای کرفت» نماینده انگلیس در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه جاری را برعهده دارد از «ارجاع نتیجه گفت‌وگو درباره آزمایش موشکی ایران به کمیته تحریم» سخن گفت. «نظر» به بهانه این سخنان، درباره «عماد» و قطعنامه‌های مرتبط گزارش می‌دهد.

1200
درباره «عماد» و توانایی‌هایش
به‌گزارش «نظر»، سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۴ از موفقییت‌آمیزبودن آزمایش نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد، خبر داد. موشکی به‌نام «عماد» که اگرچه دلیل این نام‌گذاری هیچ‌وقت اعلام نشد اما بدون‌شک بی‌ارتباط با نام فرمانده حزب‌الله که توسط اسرائیل شهید شد نیست؛ عماد مغنیه.
به گفته وزیر دفاع طراحی و ساخت این موشک توسط متخصصین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صورت گرفته است. اگر چه مشخصات فنی این موشک به‌صورت دقیق اعلام نشد اما برخی کارشناسان، برد این موشک را ۱۶۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر و درصد خطای آن را یک چهارم خطای شهاب ۳ می‌دانند.
دهقان، ساخت و آزمایش این موشک را یک جهش فناورانه و عملیاتی در حوزه راهبردی ساخت موشک دانست و بسیاری از رسانه‌های معتبر دنیا در گزارش‌های متفاوت ضمن تایید ضمنی این سخنان، این موشک را چالشی اساسی برای اسرائیل دانستند و برخی نیز دلیل آزمایش آن را در آن زمان خاص، به‌عنوان هشداری به عربستان سعودی قلمداد کردند. اما آزمایش این موشک انتقاد برخی دولت‌های غربی را به‌همراه داشت؛ انتقاداتی که بی‌شک تحت تاثیر خواسته‌های عربستان و اسرائیل صورت گرفت. اما دلیل ارائه‌شده برای این انتقادات چه بود؟

 

ادعای غرب درباره آزمایش «عماد»: مغایر با قطع‌نامه ۱۹۲۹
آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان سه روز پس از آزمایش موشکی ایران، درنامه ای به کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کردند اقداماتی را علیه آزمایش موشکی اخیر ایران در پیش بگیرد. این کشورها مدعی شدند که این آزمایش موشکی ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت است و مفاد قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت را زیرپا گذاشته‌است.
رویترز در این باره نوشته‌بود که این ۴ کشور در نامه‌ای ضمن اعلام جزئیات آزمایش موشک بالستیک عماد، گفتند که این موشک می‌تواند کلاهک هسته ای حمل کند.
علاوه‌براین، خانم «سامنتا پاور» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای گفت: آمریکا از شورای امنیت خواهد خواست به صورت تاثیرگذار با هر گونه نقض تصمیمات شورای امنیت در آینده، واکنش نشان دهد. او گفت: اجرای کامل و جدی همکه اقدامات سازمان ملل متحد بسیار مهم است.
پاور گفته بود: آمریکا به این نتیجه دست یافت که موشک بالستیک میان برد آزمایش شده توسط ایران می تواند کلاهک بمب اتمی حمل کند.

 

واکنش روسیه و چین به «عماد» و ادعای تحریم جدید
اگر چه ۴کشور آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه خواهان جدی بررسی این آزمایش موشکی در کمیته تحریم‌های شورای امنیت هستند و اما روسیه و چین این موضوع را خیلی حساس و جدی نمی‌داند و بررسی آن را با توجه به وضعیت پسا برجام، چندان منطقی نمی‌دانند.
خبرگزاری فرانسه نوشت که «ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد یک‌روز پس از نامه چهار کشور ذکر شده، درباره اینکه این موشک قطعنامه‌های سازمان ملل را چنانکه کشورهای غربی می‌گویند، نقض کرده باشد، ابراز تردید کرد و گفت که این موضوع «حساس» نیست.
وی گفت: «فکر می‌کنیم لازم است ما درباره این مسائل محتاط باشیم. بایستی جزئیات فنی را بررسی کنیم و البته، بعداً شرایط سیاسی را در نظر بگیریم. باید در این باره حرفه‌ای عمل کرد. این موضوع حساسی نیست.»
«لی جیئیی»، نماینده چین در سازمان ملل متحد هم از دیدگاه آمریکا و کشورهای اروپایی درباره اینکه ایران قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده حمایت نکرد. وی گفت: «داریم این موضوع را بررسی می‌کنیم. در شورا درباره آن بحث خواهیم کرد.
پس اگر آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه بتوانند این موضوع را در کمیته تحریم‌ها مطرح کنند بسیار بعید است که بتوانند رضایت چین و روسیه را برانگیزند.

 
واکنش ایران به اظهارات غرب درباره موشک عماد
اما در داخل کشور، شخصیت‌های سیاسی و نظامی ضمن قدردانی و حمایت از طراحی و ساخت چنین موشکی، آن را در راستای اهداف بازدارنده ایران تعریف کردند و هرگونه ادعا درباره اینکه این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را داشته باشد، را رد کردند.
سیدعباس عراقچی، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران نیز در این باره گفت: در رابطه با قطعنامه ۲۲۳۱ قبلاً اعلام کرده‌ایم که توانایی دفاعی ما نمی‌تواند موجب خدشه قرار گیرد و بر سر امنیت ملی و دفاعی خود مصالحه نخواهیم کرد و این موضع شناخته شده ماست. این مسأله را در بیانیه‌ای که بعد از قطعنامه ۲۲۳۱ صادر شد و در شورای امنیت به ثبت رساندیم، اعلام کردیم.
اما این سخنان عراقچی و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را پیش از این، «باراک اوباما» به‌گونه‌ای بیان کرده بود. اوباما پس از آزمایش موشکی ایران اعلام کرد که این کار مغایر با برجام نیست ولی باید بررسی شود که آیا ناقض قطع‌نامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطع‌نامه ۱۹۲۹ نباشد.

 
قطعنامه ۱۹۲۹ چه‌می‌گوید و آیا آزمایش موشکی عماد آن‌را نقض کرده‌است؟
قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت که آغازگر چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران با طرح ادعاهای بی‌پایه درباره برنامه هسته‌ای این کشور بود سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید که در رابطه با برنامه موشکی بالستیک ایران است.
این قطعنامه با ۱۲ رأی موافق، ۱ خودداری از شرکت در رأی‌گیری (لبنان) و ۲ رأی مخالف (برزیل و ترکیه) در جلسه‌ای به ریاست مکزیک تصویب شد. بر اساس این قطعنامه ایران نباید از هیچ فعالیت تجاری مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم و دیگر مواد هسته‌ای یا فناوری دیگر کشورها بهره‌مند شود و تمامی کشورها می‌بایست از انتقال هرگونه تانک، خودروهای زرهی، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، توپخانه کالیبر بالا، کشتی‌های نظامی، موشک و سیستم‌ها و قطعات مرتبط با آن‌ها به ایران خودداری کنند. اگر ایران تمام فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی و بازفرآوری خود را متوقف کند، این قطعنامه به حالت تعلیق در خواهد آمد.
به‌گزارش «نظر»، بر اساس موارد ذکر شده مسئله مورد اختلاف ایران، روسیه و چین با چهار کشور غربی درباره آزمایش موشکی «عماد» بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹، امکان حمل کلاهک هسته‌ای توسط این موشک است. ایران بارها اعلام کرده است که به‌هیچ وجه قصد ساخت بمب هسته‌ای یا موشک با قابلیت حمل کلاهک نداشته و نخواهد داشت و اکنون که برجام به مرحله اجرایی رسیده‌است و برخی محدویت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده است چنین بحثی نمی‌تواند جایگاهی جدی داشته باشد و بعید است که این چهار کشور بر اثر تحریک‌های عربستان و اسرائیل بتوانند تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کنند.

 
تاثیر «ادعای تحریم جدید علیه ایران» بر سیاست در داخل کشور
اما از همان روزی که غرب مدعی بررسی آزمایش موشکی ایران در کمیته تحریم‌های شورای امنیت شد، مخالفان برجام در ایران به‌میدان آمدند و توافق هسته‌ای را مغایر با منافع ملی دانستند. این گروه که نزدیک به جبهه پایداری هستند، این اظهارات مقامات غربی را سندی مبنی بر تایید سخنان خود یعنی پذیرش محدودیت نظامی و موشکی توسط تیم مذاکره‌کننده ایران، دانستند. اما به‌نظر می‌اید این منتقدان اخبار منتشره دراین باره را به‌جدیت مورد مطالعه و بررسی قرار ندادند؛ چرا که مطابق سخنان باراک اوباما این آزمایش موشکی ناقض برجام نیست. زمانی که این کشورها ادعا می‌کنند که آزمایش موشکی ناقض قطعنامه ۱۹۲۹( قطعنامه‌ای مربوط به سال ۲۰۱۰) است به‌گونه‌ای می‌گویند که این آزمایش موشکی مغایرتی با برجام ندارد و زمانی که اجرای برجام به مراحل جدی و نهایی خود برسد، مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، شش قطعنامه پیشین علیه ایران به حالت تعلیق درخواهند آمد. پس مطابق با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، غرب حق این آزمایش موشکی ایران را رسما پذیرفته است و اگر نقدی هم به‌آن وارد می‌کند مربوط به زمان اجرای این آزمایش است؛ چرا که قطعنامه ۲۲۳۱ زمانی اجرا می‌شود که توافق هسته‌ای به مرحله اجرایی برسد و اگر برجام به مرحله اجرایی برسد مطابق با این قطعنامه، شش قطعنامه پیشین شورای امنیت علیه ایران ملغی می‌شوند که قطعنامه ۱۹۲۹ نیز یکی از همین شش مورد است.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰