تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲
کد خبر : ۸۴۲۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارش جامع خبرنگار پارلمانی«نظر» از تصویب جزئیات برجام در بهارستان؛

لبخند برجام؛ از اشک‌های زارعی تا فریادهای رسایی و کوچک‌زاده

 

بالاخره خبر تکمیل شد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تمام و کمال از سد ساختمان هرمی‌شکل بهارستان گذشت تا درصورت تصویب در شورای نگهبان، توافق هسته‌ای به مرحله اجرا برسد. اما جلسه امروز مجلس جهت بررسی جزئیات طرح پیشنهادی کمیسیون امنیت، علی‌رغم انتظارات در مدت زمان بیست دقیقه به‌پایان رسید تا فریاد مخالفان این طرح، در صحن علنی بلند شود و بار دیگر جبهه پایداری تلفات دهد؛ این‌بار نوبت به «علی‌اصغر زارعی» رسید که گریه‌کنان بگوید «بی‌آبرومون کردید» و پس از آن به بخش اورژانس مجلس منتقل شود و تحت معالجه قرار گیرد. اگر چه با حاشیه‌های فراوان، ولی بالاخره جزئیات طرح پیشنهادی با ۱۶۱ رای موافق، ۵۹ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب مجلس رسید تا برجام از سد مجلس و یا به‌عبارت دقیق‌تر از دیوار پایداری‌ها، رها شود. در ادامه، گزارش خبرنگار پارلمانی «نظر» از وقایع روز سه‌شنبه مجلس آورده شده‌است.

1200-3

 

تصویب جزئیات با رای بالا

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی «نظر»، بررسی جزئیات طرح «اقدام مناسب و متقابل جمهوری اسلامی درباره برجام»، در ابتدای اینجلسه مجلس در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان مجلس با ارائه چهار پیشنهاد و چهار تغییر تقریباً جزئی، جزئیات طرح برجام را با آرای بالا به تصویب رساندند. در این جلسه که محمدجواد ظریف و مجید تخت‌روانچی نیزحاضر بودند، بند یک به این شرح اصلاح شد:

۱- بر اساس فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی هیچ دولتی در ایران حق تولید و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای را ندارد و دولت موظف است سیاست‌ خلع سلاح هسته‌ای جهانی را به طور فعال دنبال کند و در کلیه تلاش‌های بین‌المللی، حقوقی و دیپلماتیک برای نجات بشریت از خطر سلاح‌های هسته‌ای و اشاعه آن‌ها از جمله از طریق ایجاد مناطق عاری از سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه در ایجاد ائتلاف منطقه‌ای خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای «به خصوص در زمینه خلع سلاح هسته‌ای رژیم صهیونیستی»، فعالانه مشارکت نماید.

این پیشنهاد با ۲۱۶ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع تصویب شد و پس از تصویب آن نمایندگان فریاد مرگ بر اسرائیل سر دادند.

بند دو نیز به شرح زیر اصلاح شد:

۲- پایه برنامه جامع اقدام مشترک بر همکاری و احترام متقابل قرار دارد و هر گونه اقدام مبتنی بر فشار و تهدید به هر بهانه‌ای «به خاطر اجرای برجام و یا غیر آن» با تشخیص شورای عالی امنیت ملی موجب تجدیدنظر در این همکاری می‌شود و لازم است در آن صورت مطابق مصوبات این شورا اقدامات متقابل در نظر گرفته شود.

این پیشنهاد با ۲۰۹ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع تصویب شد.

همچنین نمایندگان بند سه را نیز به این ترتیب اصلاح کردند:

۳- دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو موثر تحریم‌ها و یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه‌ی هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی سازی کشور به ۱۹۰ هزار سو افزایش یابد. شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع است. «دولت باید ظرف مدت ۴ ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.»

این پیشنهاد نیز با ۲۰۴ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

همچنین بند ۹ نیز به این ترتیب اصلاح شد:

دولت موظف است منابع ملی آزاد شده را در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، سرمایه گذاری‌های ضروری و با اولویت نیازهای بخش خصوصی و تقویت صندوق توسعه ملی «در چارچوب قانون» صرف کند.

این پیشنهاد نیز با ۲۱۰ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

در ‌‌نهایت نیز نمایندگان مجلس جزئیات این طرح را با ۱۶۱ رأی موافق، ۵۹ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع تصویب کردند تا حاشیه‌ها و فریادهای نمایندگا نزدیک به پایداری آغاز شود.1200-5

جوش‌و‌خروش پایداری‌ها؛ از گریه‌های زارعی تا فریادهای رسایی و کوچک‌زاده

گریه‌های «علی‌اصغر زارعی» پس از تصویب جزئیات طرح اجرای برجام بی‌شک عجیب‌ترین حاشیه مجلس بود. این نماینده در حالی‌که اشک می‌ریخت نسبت به روند تصویب جزئیات طرح برجام انتقاد می‌کرد و با گریه می‌گفت: بی‌آبرومون کردید! که نمایندگانی همچون علیرضا زاکانی و حمید رسایی هم در آن لحظه اطراف زارعی بودند. این نماینده پس از این اتفاق به بخش اورژانس مجلس منتقل و تحت نظر پزشکان قرار گرفت که غلامعلی حداد عادل و اسماعیل کوثری هم او را همراهی کردند.

حجت‌الاسلام حمید رسایی نیز ضمن در دست داشتن کاغذی که بر روی آن نوشته بود «این قانون شکنی قانون شکنی رسمی است، مجلس فرمایشی نیست» در صحن علنی مجلس دائم این جمله را تکرار می‌کرد و وقت انتهایی جلسه علنی مجلس را برای دقایقی دچار تنش کرد.

مهدی کوچک‌زاده نیز در همراهی با وی با صدای بلند فریاد می‌زد: «این (تصویب برجام)، صدای رهبری نیست. مجلس شده جای صحبت لاریجانی، شمخانی و حجازی».

اقدامات رسایی با واکنش لاریجانی همراه شد و گفت: «آقای رسایی خوب می‌دانید درمورد برجام چه اتفاقی افتاده و خوب است همه به یک چارچوب و قواره‌هایی پایبند باشیم».

پس از این کوچک‌زاده به جایگاه خبرنگاران آمد و با عصبانیت و داد و فریاد گفت: آقای لاریجانی در جلسه صبح امروز گفت که کشور تصمیم گرفته پیشنهادات مطرح نشود، آقای باهنر نیز پیش من آمد و گفت: آقای لاریجانی و شمخانی این تصمیم را گرفتند. این تصمیم آنطور که آقای لاریجانی می‌گوید تصمیم رهبری نیست این تصمیم لاریجانی، شمخانی و حجازی است.

1200-6

کوچک‌زاده: رای به برجام نظر رهبری نبود

پس از آن‌که هیاهوهای صحن علنی کمی آرام گرفت نوبت به تذکر کوچک‌زاده رسید. این نماینده نزدیک به جبهه پایداری، در تذکر خود عنوان کرد: بنده به عنوان نماینده مردم و دانشیار دانشگاه که در طی مدت تحصیلم هیچ کار اجرایی نکردم می‌گویم که افتخار همه مجلس تبعیت از کسی است که به قول حضرت امام، نایب پیغمبر (ص) می‌دانم. در زمان رحلت آقای طالقانی حضرت امام فرمودند: می‌گویند چون طالقانی روشنفکر است برایش فاتحه می‌خوانند شما هم که روشن‌کرید ببینید برایتان آن موقع فاتحه می‌خوانند؟ مردم برای او فاتحه خواندند چون او را نایب پیغمبر (ص) می‌دانستند.

کوچک‌زاده ادامه داد:‌ تمام مجلس پیرو امام خامنه‌ای است. بی‌بی‌سی، وی او‌ای، من و تو و دست نشانده‌های داخلیشان بدانند که دویست و چند نفری که به این طرح رای دادند و چه کسانی که رای ندادند یک حجت داشتند. آنهایی که رای دادند به این باور رسیدند که آقایشان این طور می‌خواهد، اما ما که رای ندادیم به این باور نرسیدیم. دنیا بداند هیچ اختلافی در مجموعه وابستگان این نظام وجود ندارد.

این نماینده مجلس خطاب به لاریجانی که ریاست مجلس را بر عهده داشت گفت: شما هم باید این مطالب را می‌گفتید. رئیس مجلس اختیاراتی دارد که من واقعا با آن‌ها موافق نیستم، اما این را نمی‌شود لاپوشانی کرد. همه دیدند که ۲۰۰ پیشنهاد وجود داشت ولی ظرف مدت ۲۰ دقیقه بررسی شد. آقای باهنر نیز اعلام کرد:‌ دیشب آقای لاریجانی، شمخانی و حجازی که هر سه محترمند در مورد برجام صحبت کردند ولی مایی که رای ندادیم فکر نمی‌کنیم مجموعه نظر این سه نفر نظر رهبری باشد.

پس از تذکر کوچک‌زاده، لاریجانی توضیح داد که بحث رهبری مطرح نبوده و رهبری در این قضیه نقشی ندارد.

او خطاب به کوچک‌زاده عنوان کرد: این موضوع تصمیم مجلس است؛ چرا آن را به رهبری ربط می‌دهید؟ همه کسانی که رای مثبت و منفی دادند افتخار می‌کنند ولی امرشان امام خامنه‌ای است و در این مساله تردیدی نیست. اما در مورد این موضوع ما خودمان صحبت کردیم و به جای دیگری ربط ندهید. ما نشستیم صحبت کردیم و دیدیم که این طرح به مصلحت کشور است و برجام را قید می‌زند.

yrcagtv0

حسینیان: اگر صدبار دیگر توافق در مجلس تایید شود از آن تبعیت نمی‌کنم

اما روح‌الله حسینیان که در جلسه روز یک‌شنبه نقش اصلی حاشیه‌ها را برعهده داشت و پس از آن جلسه به‌دلیل فشار قلبی راهی بیمارستان شد، در جلسه روز سه‌شنبه فعالیت کمی داشت و پس از پایان جلسه به جمع خبرنگاران آمد و نظرش را درباره حوادث روز یک‌شنبه بیان کرد.

حسینیان گفت: بنده در وسط معرکه روز مجلس حضور داشتم، همین مسأله موجب ناراحتی‌ام در شب شد و از آنجا که قرص قلب می‌خورم شب به بیمارستان رفتم.

وی در تشریح گفته‌هایش خطاب به ظریف و صالحی گفت: جریان از این قرار بود که پس از صدور بیانیه لوزان وقتی آقای ظریف در جلسه کمیسیون حضور یافت ایرادی را متوجه ایشان کردم و به ایشان گفتم ۲۰ درصد را از بین بردید، کارخانه آب سنگین اراک را که پلوتونیوم تولید می‌کند از بین بردید و یک حربه روانی به دست دشمن دادید. اگرچه دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیستیم اما دشمن خیال می‌کرد جمهوری اسلامی ایران از چنین توانایی بالقوه‌ای برخوردار است.

وی ادامه داد: به ایشان تاکید کردم با از بین رفتن این دو حربه رژیم صهیونیستی هر روز ما را به بمباران هسته‌ای تهدید خواهد کرد. اتفاقا چند روز بعد وزیر دفاع سابق رژیم صهیونیستی ایران را به بمباران هسته‌ای تهدید کرد. مجددا به آقای ظریف یادآور شدم اگر رژیم صهیونیستی به ایران حمله کند و آمریکا به خاطر برجام به ایران حمله کند، مردم شما را دستگیر و محاکمه می‌کنند و بنده هم اگر کاره‌ای باشم، آقای صالحی شما را وادار می‌کنم قلب راکتور اراک را از سیمان خالی کنید و شما را داخل آن می‌اندازم و دور شما سیمان می‌ریزم. بنده نگفتم سیمان را روی سر ایشان می‌ریزم بلکه گفتم دور ایشان می‌ریزم.

وی که در جریان تصاویر و مطالب طنزگونه که در پی تهدید رئیس سازمان انرژی اتمی به مرگ در فضای مجازی منتشر شده است گفت: از طریق فرزندان و دوستانم این مطالب و تصاویر را دیدیم و خواندم و با هم کلی خندیدیم.

نماینده مردم تهران با اشاره به تصویب طرح برجام و تاثیر آن گفت: ان شاء الله این گل و بلبل وعده داده شده آقای روحانی اتفاق بیفتد، همه مشکلات اقتصادی کشور رفع شود، تورم از بین برود، حتما از رکود عبور کنیم و کشور پررفاهی داشته باشیم. بنده برای چنین روزی دعا می‌کنم.

وی افزود: به ظریف و صالحی گفتم که امیدوارم پیش بینی‌ام از برجام اتفاق نیفتد ولی اگر افتاد با شما‌‌ همان خواهم کرد که گفتم.

حسینیان با دفاع از عملکرد دولت قبل در مسأله هسته‌ای گفت: فلان دولت قرار بود اورانیوم ۳/۵ درصد بدهیم و سوخت ۲۰ درصد بگیرم و هیچ صحبتی از انجام غنی سازی در داخل خاک ایران نبود. اگر آن قرارداد اجرایی می‌شد بسیار به نفع ایران بود اما برخی آقایان که سخت دنبال تصویب برجام بودند به شورای امنیت ملی رفتند و این قرارداد را به هم زدند. اگر این قرارداد اجرا شده بود امروز به اینجا نمی‌رسیدیم

این عضو جبهه پایداری در برابر اصرار خبرنگاران برای افشای نام افراد مورد اشاره‌اش گفت: زور که نیست، نمی‌خواهم اسمی را اعلام کنم مگر به شما خبرنگاران یاد نداده‌اند که طرف مقابل را مجبور به صحبت کردن نکنیم.

حسینیان در واکنش به تصویب برجام گفت: اگر صد بار دیگر این طرح در مجلس تصویب شود باز آن را خلاف قانون اساسی می‌دانم و هرگز چنین قانونی تبعیت نمی‌کنیم و اگر زمانی به قدرت برسم زیر این قرارداد می‌زنم.

اما پس از این جلسه مجلس، نمایندگان دیگری از جمله غلام‌رضا تاجگردون و کاظم جلالی نیز در بین خبرنگاران حاضر شدند و خرسندی خود را تایید نهایی برجام در مجلس شورای اسلامی بیان کردند. به‌نظر می‌آید درصورت تایید این طرح در شورای نگهبان، روزهای پرهیاهوی مجلس برای مدتی آرام شوند و دولت نیز آغازگر روزهای جدیدی شود؛ روزهای اجرای توافق پس از سال‌ها تحریم.

 

 

 

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    البته امثال اقای حسینیان ثابت کرده اند که به هیچ قانونی پایبند نیستند و عدم تبعیت از قوانین برای ایشان و ….. امری طبیعی است

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰