ماجراهای صالحی و حسینیان؛ از «آرزوی سلامتی» تا «تهدید به‌اعدام»

«روح‌الله حسینیان»، نماینده نزدیک به طیف پایداری و منتقد توافق هسته‌ای را باید سوژه اصلی روز یک‌شنبه مجلس دانست؛ روزی که توافق هسته‌ای توانست از سد بهارستان بگذرد. در این روز حسینیان تا توانست جنجال به‌پا کرد و مجلس را به‌هم ریخت تا شاید در روند تصویب طرح پیشنهادی کمیسیون امنیت ملی به نام «واکنش مناسب و متاقبل ایران» اخلال ایجاد کند. حسینیان تمام حربه‌ها را به‌کار گرفت؛ از تحصن و اعتراض گرفته تا تهدید به اعدام ظریف و صالحی و دفن در رآکتور اراک، ولی در نهایت ناکام ماند و طرح پیشنهادی با ۱۳۹ رای موافق از فیلتر مجلس شورای اسلامی گذشت تا حسینیان در همان شب دچار عارضه قلبی و فردایش راهی بیمارستان شود و در بخش آی‌سی‌یو تحت مداوا قرار گیرد. اما صالحی امروز به بیمارستانی که صالحی در آن بستری بود رفت و از وی عیادت کرد و حسینیان هم پیشنهاد عکس یادگاری داد تا تا نشان دهند که گویا بحث اعدام ختم به‌خیر شده‌است. گزارش «نظر» از روند اتفاقات بین این نماینده مجلس و رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه آورده شده‌است.

 

حسینیان در نقش جانی


خبر تهدید ظریف و صالحی به اعدام را اولین بار مجید انصاری، معاون پارلمانی ریاست‌جمهوری مطرح کرد ولی نام نماینده تهدیدکننده را بیان نکرد. انصاری در حاشیه جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ‌متاسفانه تهدیدی صورت گرفت که یکی از نمایندگان آمد و دکتر صالحی و ظریف را به اعدام تهدید کرد، گفت شما را اعدام می‌کنیم و در رآکتور اراک دفن می‌کنیم و رویتان سیمان می‌ریزیم.
او ادامه داد: اما فکر می‌کنم آقای دکتر صالحی و ظریف از این صحبت‌ها بسیار شنیده‌اند و به آن عادت دارند و ما هم این حرف‌ها را چندان جدی نمی‌گیریم.
اگر چه انصاری نام نماینده تهدیدکننده را بیان نکرد اما کمال‌الدین پیرموذن، عضو فراکسیون رهروان ولایت، نام روح‌الله حسینیان را ذکر کرد. پیرموذن در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: در جلسه علنی آقای حسینیان پیش آقای صالحی رفت و با کمال تاسف گفت که اگر برجام به فرجام برسد تو را می‌کشیم و سیمان رویت می‌ریزیم. در واقع حسینیان صالحی را تهدید کرده است.
وی ادامه داد: در‌‌‌ همان زمان بنده پیش آقای صالحی رفتم و ایشان گفت که حسینیان او را تهدید کرده و می‌خواهد روشن‌گری کند چون ایشان از آن بید‌ها نیست که با چنین بادهایی بلرزد.
پیرموذن با بیان اینکه صالحی تا انتهای جلسه علنی مورد تهدید برخی از نمایندگان قرار گرفت گفت: بیشترین تهدید و شلوغی از سوی حسینیان بود که بعد از روشنگری آقای صالحی برخی از نمایندگان به خصوص نبویان و زارع‌زاده با تجمع جلوی تریبون فریاد می‌کشیدند که بنده به همراه جلالی و فتاحی برای مراقبت از صالحی کنار او ایستاده بودیم.
حسینیان در نقش بازیگر طنز؛ «با صالحی شوخی کردم»
پس از جاروجنجال حسینیان در مجلس و انتقادات فراوان به وی، این نماینده مجلس مدعی شد که با صالحی شوخی کردم و چون صالحی از مناسبات مجلس بی‌اطلاع است این شوخی را جدی گرفت. ابوذر ندیمی، نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: «حسینیان دارای سلامت نفس است و کینه‌ای نیست و از این شوخی‌ها با همه نمایندگان می کند اما شاید صالحی به دلیل آشنا نبودن با فضای مجلس و شوخی‌های درون پارلمانی انتظار شنیدن چنین حرفی را نداشت».
غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام، نیز در صفحه‌اش در اینستاگرام به نقل پرسش و پاسخ بین خودش و حسینیان درباره تهدید صالحی پرداخت.
به گزارش «نظر»، نماینده مردم شهرستان‌های گچساران وباشت (استان کهگیلویه و بویراحمد) در پست خود در اینستاگرام نوشته است:
«شیخ روح الله حسینیان دکتر صالحی را تهدید کرد «تو رو بتن می‌گیریم». تهدیدی که صالحی را عصبانی کرد. از حسینیان پرسیدم چرا این حرف را زدی؟ گفت می‌خواستم عصبانیش کنم که موفق شدم. به نظرم دکتر صالحی جزء شخصیت‌های بسیار ممتاز و امین کشوره که خیلی دور از اخلاق بود این رفتار باهاش بشه. همین کار رو هم با ظریف کردند فقط خدا رو شکر ظریف فرصت نکرد صحبت کنه.»
علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس نیز به اظهارات حسینیان واکنش نشان داد و گفت: «تاسف است که عده‌ای برای نیل به هدفشان از تهدید یک مقام عالی رتبه به مرگ هم دریغ نمی‌کنند».
مطهری در صفحه‌ی اینستاگرام خود افزود: اینکه عده‌ای برای نیل به هدفشان حتی از تهدید یک مقام عالی رتبه کشور به مرگ دریغ نمی‌کنند تا در روحیه و نطق او اثر بگذارند، مایه تاسف است، خصوصا زمانی که آن تهدید کننده فردی با لباس روحانیت باشد.
حسینیان برتخت بیمارستان و صالحی بر بالینش
گویا آن همه هیاهو و جارو‌جنجال مناسب وضع جسمی و روحی روح‌الله حسینیان نبوده و این نماینده مجلس را راهی بخش آی‌سی‌یو بیمارستان کرده. پزشکان دلیل آن را عارضه قلبی ناشی از فشارهای فراوان می‌داند. اما صالحی که روز یک‌شنبه توسط حسینیان تهدید به قتل شده بود فرصت را غنیمت می‌شمارد و برای نشان دادن «همدلی دولت و مجلس» به‌عیادت وی می‌رود. رئیس سازمان انرژی اتمی بعدازظهر دیروز با حضور در بیمارستان محل بستری روح‌الله حسینیان که به دلیل عارضه قلبی در آی‌سی‌یو بستری است از وی عیادت کرد.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام اینکه عیادت صالحی از حسینیان به درخواست خود صالحی انجام شده، گفت: این عیادت نشانه همدلی دولت و مجلس است و هدف آقای صالحی کاری تبلیغاتی نبوده و به همین دلیل اجازه ندادند هیچ رسانه‌ای در محل این عیادت حضور داشته باشد. کمالوندی افزود: آقای حسینیان از حضور صالحی در بیمارستان قدردانی و از ایشان دعوت کردند تا با یکدیگر عکس یادگاری بگیرند.
کمالوندی با بیان اینکه در این دیدار جو خوبی برقرار بود، ‌ افزود: پزشکان معالج آقای حسینیان اعلام کردند که با توجه به مشکل قلبی پیشین و فشار عصبی وارد شده در جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس شورای اسلامی آقای حسینیان دچار عارضه قلبی و در بیمارستان بستری شدند و فعلاً ایشان مشکل خاصی ندارند.
به‌نظر می‌آید با بستری حسینیان و عیادت صالحی از وی، موقتا میان این دو نفر در نقش‌های نماینده جبهه پایداری و دولت، آتش‌بس برقرار است؛ آتش‌بسی که اگر چه معلوم نیست تا کی دوام بیاورد اما بعید است در جلسه امروز مجلس که قرار است جزئیات طرح «اقدام متقابل و مناسب ایران» بررسی شود، شکسته‌شود.

photo_2015-10-12_17-19-21

آخرین اخبار