تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
کد خبر : ۸۲۹۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارش لحظه به لحظه نظر از بررسی طرح «اقدام متقابل برجام»

تصویب کلیات برجام سرپیچ بهارستان / آیا مجلس اصولگرا هم با تحصن به‌پایان می‌رسد؟/ نفس‌های آخر «پایداری» در صحن سبز + صوت نزاع زاکانی با لاریجانی

نظر: روز موعود فرا رسید و ظریف، عراقچی و تخت روانچی و سایر معاونان، برای دفاع از طرح اقدام متقابل ایران در اجرای برجام در صحن علنی امروز مجلس حاضر شدند. جلسه علنی مجلس برای بررسی طرح اقدام دولت در اجرای برجام آغاز شد. پیچ بهارستان امروز میزبان تیم دیپلماتیک دولت ماند تا در دقیقه ۹۰ ، شاهد میدان نبردی برای یکی از آخرین جدال‌های دیپلمات‌ها و دلواپسان بر سر توافق وین باشد.

محمدجواد+ظریف+-+مجلس+شورای+اسلامی

درحالی که نشست علنی به تازه شروع و ظریف و یارانش تازه وارد صحن شده بودند، داد و فریاد رحیمی قدوسی علیه ظریف و برجام بلند شد. در این حین علی لاریجانی با تندی گفت که کریمی قدوسی بنشیند و شلوغ نکند.

 

زاکانى (نماینده اصولگرا و منتقد برجام) در پاسخ برخی انتقادات در مجلس فریاد می‌زند: «ما هم با کاغذ پاره خواندن قطعنامه‌ها مخالف بودیم!» و این ادعایی است که ظاهرا در دوره دولت قبل صلاح نبود تا بیان کند.

با ۱۳۹ رای موافق نمایندگان: کلیات طرح اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام تصویب شد
نمایندگان در صحن علنی امروز با تصویب کلیات طرح اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام موافقت کردند.
این طرح با ۱۳۹ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و  ۱۲ رای ممتنع به تصویب وکلای ملت رسید.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جزئیات این طرح در جلسه علنی روز سه‌شنبه بررسی خواهد شد.
————————————————————————————————————————————————

تشنج در مجلس در خلال سخنان صالحی

مجلس در خلال صحبت‌های صالحی عضو تیم مذاکره کننده برای دقایقی متشنج شد.

در جریان بررسی طرح کلیات طرح اجرای برجام علی اکبر صالحی به عنوان نماینده دولت پشت تریبون مجلس قرار گرفت تا صحبت‌هایی را مطرح کند اما نمایندگان مخالف، مانع از رسیدن صدای او به سایر نمایندگان شدند.

Firefox_Screenshot_2015-10-11T09-10-07.926Z

در این هنگام صالحی چندین بار با فریاد از نمایندگان تقاضا کرد که به صحبت‌های او گوش بدهند و اجازه بدهند او صحبت کند اما این اتفاق نیفتاد و لحظاتی بعد در میان فریادهای نمایندگان تعدادی از نمایندگان مخالف از جمله ابراهیم کارخانه‌ای، دخیل عباس زارع‌زاده و فرج‌الله عارفی به سمت تریبون مجلس هجوم بردند که این اقدام با همراهی تعداد دیگر از نمایندگان همراه شد و برخی نمایندگان از جمله کاظم جلالی، عابد فتاحی و کمال‌الدین پیرموذن سعی کردند فضای مجلس را آرام کرده و اجازه ندهند آسیبی به صالحی وارد شود.

فایل صوتی اظهارات جنجالی صالحی و واکنش نمایندگان دلواپس

در ادامه فضای مجلس برای دقایقی دیگر ادامه پیدا کرد و در نهایت با دخالت رئیس مجلس که از نمایندگان خواست روی صندلی‌های خود قرار بگیرند تشنج پایان یافت. با این حال برخی نمایندگان هنوز به فریادهای خود ادامه دادند.

مهرداد بذرپاش: کسی منتظر تصمیم مجلس نیست و برجام خود به خود در ۲۶ مهر اجرا می‌شود

مهرداد بذرپاش نماینده اصولگرای مجلس با کلیات طرح اجرای برجام مخالفت کرد و گفت که کسی منتظر مجلس نیست و توافق از روز ۲۶ مهر اجرا می‌شود.

او ادامه داد: آیا این بررسی به نظر شما درست و کارشناسانه است؟ اینکه ما از دولت خواسته‌ایم لایحه بدهد آیا کار بدی است؟ آیا تندروی است و آیا کاسب تحریم هستیم؟ بعضی‌ها نمی‌دانم این اعداد را از کجا می‌آورند و می‌گویند ۸۰ درصد، ۹۰ درصد و بعضاً ۱۲۰ درصد مردم موافق هستند. اگر ما به دنبال رأی و استفاده سیاسی بودیم آن طرف می‌ایستادیم.

32942_470

بذرپاش مدعی شد: کسی منتظر ما نیست. خطی را شروع کردند که می‌گویند هر روز تأخیر اینقدر میلیارد ضرر است. این دروغ است. هر کس این حرف را می‌گوید به خاطر این است که شما را تحت فشار قرار دهد.

بروجردی در واکنش به اظهارات بذرپاش : چرا به نتیجه رای‌گیری اعتراض دارید؟

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی در واکنش به سخنان مهرداد بذرپاش در مخالفت با طرح اجرای برجام گفت: ایشان جزو تیم تهیه کننده طرح هستند. البته نه به معنای اینکه اصل طرح را تهیه کرده باشند.

علاءالدین بروجردی ادامه داد: ۴ نفر از فراکسیون اصولگرایان و ۳ نفر دیگر از فراکسیون رهروان نشستیم تمام ابعاد موضوع را دوستان پیشنهاد و نظر دادند. ما چند ساعت وقت گذاشتیم اما آقای رسایی طرح جایگزین را مطرح کردند. چند دقیقه به ایشان وقت داده شد و طرح‌شان را تشریح کردند، اما رأی نیاورد. اگر ملاک رأی آوردن است و ما هم بر اساس رأی آوردن در مجلس هستیم چرا اعتراض دارید؟

 

لاریجانی همچنان یکی به میخ و یکی به نعل می‌زند و حرف رهبری را تفسیر می‌کند؛
مذاکره میان ایران و آمریکا «در مسائل منطقه‌ای» امکان پذیر نیست!

چند روز پیش رهبر انقلاب در دیدار با برخی از فرماندهان سپاه اعلام کردند: «مذاکره با آمریکا ممنوع است». در این میان علی لاریجانی بر سنت گذشته خود باقی ماند و با زدن یک ضربه به میخ و یک ضربه به نعل، این جمله را مصادره به مطلوب کرد.

55

علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی گفت: حدود سه سال این مذاکرات طول کشید. گرچه به تعبیر رهبری در همین مذاکرات آمریکایی‌ها  تلاش نمودند از راه‌های مختلف مخالف منافع ملت راهی بیابند، ولی در کل با دقت مذاکره‌کنندگان و هدایت رهبری معظم توفیق نیافتند.

وی ادامه داد: گرچه ممکن است در برخی موارد لغزش‌هایی باشد که باید در اجرا به آن توجه بیشتری نمود و در طرح پیشنهادی نیز در این موارد احکامی آورده شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نظر راهبردی آمریکا و اسرائیل در مذاکرات هسته ای در مقابل ایران دچار خسارت شده اند و به همین جهت اسرائیل به همه چیز متوسل شد تا جلوی کار را بگیرد و به قول سیدحسن نصرالله، اسرائیل تلاش کرد تا جلوی توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ را بگیرد، اما این توافق که به زودی فرصت‌های زیادی را برای ایران ایجاد می‌کند و درهای زیادی را به روی ایران باز می‌کند، حاصل شد.

وی تصریح کرد: این مذاکره را نباید با مذاکرات دیگر درباره مسائل منطقه مقایسه کرد. رئیس مجلس ضمن تشریح تفاوت اهداف ایران و آمریکا درمنطقه،گفت: ایران راه عزت مسلمان و آمریکا راه ذلت آنان را پیگیری می‌کند، بنابراین مذاکره میان ایران و آمریکا در مسائل منطقه‌ای امکان پذیر نیست.

لاریجانی در پاسخ به تذکر احمد توکلی اعلام کرد: از مصوبه کمیسیون برجام مجلس دفاع می‌کنیم

رئیس مجلس درباره برخی هجمه‌ها به مصوبه کمیسیون ویژه برجام گفت: نباید جواب هر کسی که هر حرفی می‌زند را داد؛ ما همیشه از مصوبات کمیسیون‌ها دفاع می‌کنیم چون ارکان مجلس هستند.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۴ آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در این بند تصریح شده که حفظ حیثیت مجلس وظیفه هیئت رئیسه است اما هیئت رئیسه از حیثیت کمیسیون برجام دفاع نکرد.

وی تصریح کرد: برخوردی که با کمیسیون برجام صورت گرفت، مناسب نبود؛ وقتی که به روش کمیسیون اعتراض کردند و اعتراض نابجایی هم بود اما هیئت رئیسه از کمیسیون، دفاع نکرد.

لاریجانی هم در پاسخ به این اظهارات گفت: هر کسی که هر حرفی می‌زند که نباید جواب آن را داد؛ ما همیشه از مصوبات کمیسیون‌ها دفاع می‌کنیم چرا که کمیسیون‌ها از ارکان مجلس هستند اما در جامعه این بحث‌ها زیاد است.

 

حسینیان و رسایی حامی اجرای قانون اساسی شدند/ حسینیان: چرا به ما می‌گویید «کاسبان تحریم»؟

حمید رسایی نماینده مدافع جبهه پایداری در جلسه علنی صبح امروز پارلمان در اخطاری با استناد به اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی اظهار داشت: این دو اصل قانون اساسی صراحت دارد که تمامی موافقتنامه‌ها باید به صورت لایحه به مجلس بیاید. در واقع دولت باید این موافقتنامه‌ها را در هیئت دولت به تصویب برساند و سپس به شکل یک لایحه به مجلس تقدیم کند.

Rasaei-Hamid

وی ادامه داد: برجام یک موافقتنامه است و نمی‌شود آن را توجیه کرد اما دولت حتی برجام را در هیئت دولت هم نبرده است و برخی از وزرا حتی حاضر نشدند در جلسه کمیسیون برجام و در شورای عالی امنیت ملی از برجام دفاع کنند.

روح الله حسینیان، نماینده دیگر عضو جبهه پایداری گفت: چرا مجلس باید وارد کاری شود که از اصل خلاف قانون اساسی است و چرا می خواهند اینگونه مجلس را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند؛ چرا که این موضوع از اساس خلاف اصول ۱۵۲، ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

وی تأکید کرد: کلیه عهدنامه ها و موافقتنامه ها باید به تأیید مجلس برسد و اگر به تأیید نرسد قانونی و درست نیست از این رو این طرح حاشیه ای بر متن است که خلاف قانون اساسی بوده و همه می دانند که عهدنامه ها در طرف های مذاکره کننده به توافق می رسد. این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: چرا مجلس می خواهد دست بسته و چشم بسته موردی را تصویب کند بنابراین به اعتقاد بنده پشت قضیه جریانی قرار دارد که می خواهد مجلس را مقابل عمل انجام شده قرار دهد.

88560_739

روح الله حسینیان نیز طی تذکری گفت: چرا به ما می گویید، کاسبان تحریم؟ من نه تاکنون منافعی داشته ام و نه در اینده منافعی خواهیم داشت، اگر منافعی داشتم، برای مثال اگر الان حقوقم قطع شود، یک ریال پس انداز ندارم و ماه اینده نمی توانم ادامه زندگی دهم.

 

پیرموذن: ملت خواهان تصویب برجام هستند

در ادامه کمال الدین پیرمؤذن در موافقت با این تغییر دستور گفت: غالب نمایندگان نگاه خود را در اساس به مصالح و منافع ملی دارند و طرح مذکور چکیده توافق دو فراکسیون در مجلس است و در حال حاضر به طور عام توپ در زمین ایران و به طور خاص توپ در زمین مجلس است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس رکن رکین جمهوریت نظام است و چرا تعداد اندکی اجازه می دهند که مجلس در پیش ایرانیان و جهانیان بی مقدار شود.

وی تأکید کرد: ملت خواهان تصویب برجام هستند و حتی برخی بزرگان نظام مانند آیت الله مکارم به تسریع برجام تأکید کردند بنابراین نباید منافع تعدادی باعث ایجاد مشکل شود و اگر نمی خواهیم صهیونیست ها و مخالفان برجام در آمریکا خوشحال شوند باید هر چه سریعتر این موضوع تعیین تکلیف شود.

فریادهای زاکانی در مخالفت با برجام
زاکانى (نماینده اصولگرا و منتقد برجام) در پاسخ برخی انتقادات در مجلس فریاد می‌زند: «ما هم با کاغذ پاره خواندن قطعنامه‌ها مخالف بودیم!» و این ادعایی است که ظاهرا در دوره دولت قبل صلاح نبود تا بیان کند.
رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام که در هنگام رای گیری برای بررسی خارج از نوبت و با اولویت طرح اجرای برجام به همراه سایر مخالفان این طرح با نشان دادن عدد دو مخالفت می کرد در ادامه بررسی کلیات با فریادهای تذکر تذکر اجازه صحبت می خواست.

در هنگام رای گیری بررسی خارج از نوبت و با اولویت طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام برخی اعضای کمیسیون برجام و همچنین تعدادی از مخالفان این طرح با نشان دادن عدد دو با این طرح مخالفت کردند.

پس از آن نیز علیرضا زاکانی بارها با مخالفان طرح در جای جای مجلس صحبت می کرد که چهره وی بسیار برافروخته و عصبانی بود.

در عین حال پس از تصویب بررسی با اولویت کلیات این طرح علیرضا زاکانی با فریادهای مکرر اجازه تذکر می خواست که در ادامه رئیس مجلس نیز به مخالفان اعلام کرد که در زمان مقتضی وقت تذکر خواهید گرفت.

بررسی طرح یک‌فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام در اولویت قرار گرفت

با تمام این فشارها، نمایندگان مردم در خانه ملت به تغییر دستور بررسی طرح یک‌فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام رأی موافق دادند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۹ مهر) مجلس شورای اسلامی، با تغییر دستور نشست علنی امروز مجلس با ۱۳۳ رأی موافق، ۹۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر موافقت کردند.

تحصن نمایندگان عضو جبهه پایداری در مقابل هیات رئیسه مجلس؛ آخرین تیر ترکش یاران مصباح

به گزارش خبرگزاری‌ها، در جریان جلسه علنی امروز مجلس و در زمان بررسی طرح اقدام متناظر ایران در اجرای برجام نمایندگان دلواپس مجلس با ابتکار حسینیان و کریمی قدوسی در مقابل هیات رئیسه تجمع کردند و در این میان دوندگی رسایی در صحن مجلس و تردد دائم وی به جایگاه هیات رئیسه نمود بیشتری داشت.

در میان تجمع کنندگان کریمی قدوسی، نبویان، رسایی، حسینیان و آقاتهرانی حضور فعال‌تری دارند و دائم با هیات رئیسه و رئیس جلسه مذاکره می‌کنند .

البته در میان این افراد برخی نمایندگان نیز با محافظه ‌کاری بیشتری حضور می‌یابند و دائم از بین آنها جدا می‌شوند و دوباره به صف آنها می‌پیوندند که رسایی از جمله این افراد است.

20130815185705656

 

دعوت حسینیان از مخالفان طرح برجام برای تحصن در صحن علنی

زمانی که مجلس ششم که در تسخیر اصلاح طلبان بود، آخرین نفس‌های خود را می‌کشید، در برابر روندهای حاکم به نقطه ‌ای رسید که بسیاری از نمایندگان اصلاح طلب رادیکال آن تصمیم به تحصن در صحن علنی گرفتند. به نظر می‌رسد این سرنوشت امروز نیز گریبان برخی اصولگرایان رادیکال را گرفته و بسیاری از اعضای جبهه پایداری در مجلس و نزدیکان آنان قصد دارند تا در مجلس تحصن کنند.

روح الله حسینیان دقایقی پیش در ادامه اعتراض خود به روند بررسی طرح اجرای برجام از مخالفان این طرح خواست به جمع معترضان بپیوندند.

پایداری

وی که یکی از مخالفان اصلی این طرح است در حال حاضر با جمعی بیش از ۲۰ نفر از نمایندگان در جلوی صحن علنی جمع شده اند و وقت برای صحبت و تذکر می خواهند.

در عین حال علیرضا زاکانی، حسینعلی حاجی دلیگانی و حمید رسایی نیز از صندلی خود همچنان برای روند بررسی این طرح با فریادهای مکرر اجازه ارائه تذکر می خواهند.

لاریجانی در واکنش به سخنان حسینیان که می گفت توافق به مانند سلطه بیگانگان است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و توافق سلطه ی بیگانگان نیست.

زاکانی ضمن انتقاد شدید از لاریجانی گفت: شما یک تنه در حال دفاع از برجام هستید.

زاکانی افزود: شما فرمودید که طرح را به رهبری داده ام اما اقا گرفتند و نظر ندادند!

——————————————————-

خبر در حال تکمیل است…

عضویت در کانال «نظر» در تلگرام

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰