تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
کد خبر : ۷۱۵۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

نمایش «ذهنیت ملموس» هنرمندان جهان

آذر امامی-نظر: نمایشگاه نقاشی “ذهنیت ملموس” با نمایش آثاری از چهار جریان هنری اکسپرسیونیسم انتزاعی، تاشیسم، انتزاع پسانقاشانه و انتزاع تغزلی از روز ۲۴ شهریور در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت. آثار به نمایش گذشته شده بخشی از مهم‌ترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و شامل آثاری از هنرمندانی چون واسیلی کاندینسکی، جکسون پالاک، ویلهم دکونینگ، رابرت مادرول، مارک روتکو، آدولف گاتلیب، فرانز کلاین، مارک توبی، آنتونی تاپیس، منوچهر یکتایی، ژان فوتریه، پیر سولاژ، آنتونیو سائورا، ژان پل ریوپل، ویلیام ترن بول، فریتز وینتر، هانس هارتونگ، فرانک استلا، موریس لویس، هلن فرانکن تالر، سم فرانسیس، جان هویلند و پل جنکینز است.
موزه هنر معاصر تهران که شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرنِ پس از جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه ۸۰ میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است، کارهای مهمی از جنبش‌های اکسپرسیونیسم انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم را در بر دارد. از جمله آثار موزه می‌توان به کارهای بسیار شاخصی از گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت، و جاکومتی اشاره کرد. مجموعه بسیار مهمی از هنر معاصر ایران نیز از جمله دارایی‌های این موزه است. گفتنی است موزه هنرهای معاصر دارای یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های هنر اکسپرسیونیسم انتزاعی در جهان است. به گفته علی‌رضا سمیع‌آذر، از مدیران پیشین موزه، مجموعه آثار موزه از آن جهت در جهان استثنایی هستند که همه جنبش‌های هنری سده‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی را یکجا پوشش می‌دهند.
در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵ میلادی) برای نخستین بار نمایشگاهی از گنجینه موزه برگزار شد که مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت. دومین نمایشگاهی که از آثار گنجینه به نمایش در آمد؛ نمایشگاه آثار چاپ‌های دستی هنرمندان خارجی گنجینه با عنوان “تاریخ معاصر چاپ‌های دستی از امپرسیونیسم تا امروز” بود که اردیبهشت ماه ۹۳ در موزه هنرهای معاصر برگزار شد. نمایشگاه “ذهنیت ملموس” سومین نمایشگاه از این دسته است.
برگزاری نمایشگاه‌های گنجینه موزه و آثار هنرمندان خارجی ازجمله برنامه‌های آتی این موزه است، چنان‌که به گفته مجید ملانوروزی قرار است نمایشگاه آثار “آنسلم کیفر” هنرمند معاصر آلمانی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شود.
مجید ملانوروزی در آیین گشایش نمایشگاه مهم‌ترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر با عنوان «ذهنیت ملموس»، درباره رویکرد موزه در دوره جدید اظهار کرد: ما به این دلیل که گالری‌های بزرگ نداشتیم ناچار بودیم نمایشگاه‌های کوچک را هم در این موزه هنرهای معاصر برگزار کنیم اما به دلیل فعال شدن گالری‌های کوچک در سطح شهر بهتر دیدیم این وظیفه را به آن‌ها واگذار کنیم. او افزود: بر همین اساس موزه هنرهای معاصر مایل است کمتر در ارتباط با برگزاری نمایشگاه برای هنرمندان ایرانی ورود پیدا کند و بیشتر در زمینه هنرمندان جهانی وارد عمل شود.
ملانوروزی خاطرنشان کرد: خودمان را موظف می‌دانیم کارهای دم دستی انجام ندهیم چون حتی اگر هر سال نمایشگاه آثار موجود در گنجینه موزه را برگزار کنیم، جای برنامه ریزی وجود دارد و به حدی بضاعت دارد که سال‌ها نمایشگاه برگزار کنیم.
گفتنی است، علاقه‌مندان می توانند برای بازدید از نمایشگاه «ذهنیت ملموس» روزهای یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر و جمعه‌ها از ساعت ۳ تا ۷ بعدازظهر به جز شنبه‌ها و تعطیلات رسمی به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند. این نمایشگاه تا ۱۵ آبان ماه ادامه دارد.

ghfhgfhgffh ghjjhhjgjh hjhfhffhf fhfhfh fhjfhfhjfjhf

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰