هم صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در مخالفت با احکام ناعادلانه برای دانشجویان

در چند ماه گذشته، یازده نفر از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران دستگیر شدند که پس از برگزاری دادگاه بدوی طی ماه‌های گذشته سه نفر از دانشجویان مجموعا به 15 سال حبس محکوم شده و همچنین حکم ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت فعالیت مجازی برای آن‌ها صادر شده است. شمار دیگری نیز از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی منتظر حکم خود هستند.
در روز یک شنبه 27 خرداد ماه جمعی از دانشجویان در حاشیه ی مراسم تشییع مرحوم دکتر محمد امین قانعی راد در صحن دانشکده علوم اجتماعی، پلاکاردهای اعتراض آمیزدر دست داشتند و همچنین از شرکت در چند امتحان به نشانه ی اعتراض امتناع کردند.
گفتنی است سن دانشجویانی که حکم خورده اند ، بین 18 تا 22 سال است و به اتهام های سنگینی متهم شده اند و یکی از دانشجویان متولد سال 75 است و به هشت سال حبس محکوم شده است.
در ادامه ی اعتراضات روزهای گذشته، و با اعلام آمادگی جمع کثیری از دانشجویان برای تحریم امتحانت در روز دوشنبه 28 خرداد ماه دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی درلابی دانشکده جمع شده بودند تا اعتراض های خود را نسبت به احکام قضایی برای همکلاسی هایشان نشان دهند. دراین خصوص با حضور بی سابقۀ اساتید، جمعیتی بالغ بر 20 نفرازاساتید دانشکده علوم اجتماعی ازجمله مهدی اعتمادی( سرپرست ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران)، یوسف اباذری، محمد رضا جوادی یگانه(رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران)، حجه الاسلام فرج الله تازه کندی(نمایندگی نهاد رهبری در دانشکده علوم اجتماعی)، محمد توکل ،مهدی منتظر قایم،موسی عنبری، روح الله نصرتی ،هوشنگ نایبی، محسنی تبریزی، عبدالله بیچرانلو، تقی ازاد ارمکی، علیرضا دهقان، مریم رفعت جاه، زهره انواری، زهرا فرضی زاده، احمد فیروز آبادی، عبدحسین کلانتری، زهره انواری، سید ضیا هاشمی( مدیرعامل ایرنا و سرپرست سابق وزارت علوم) در این گردهمایی حضور داشتند.
در این تجمع اساتید همراه با دانشجویان در لابی دانشکده گرد یکدیگر آمدند. دانشجویان تاکید کردند که این گردهم آیی یک حرکت خودجوش دانشجویی است . همه تشکلهای دانشجویی از جناح های مختلف دراین تجمع ادامه دارحضور پیدا کرده بودند و مخالفت خود را با احکام سنگین برای دانشجویان اعلام کردند. در این گردهمآیی سید مهدی اعتمادی فرد سرپرست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به سخنرانی در بین دانشجویان و اساتید پرداخت و گفت:
در ابتدا ازدانشجویان تشکرمی کنم و می خواهم که حیات دانشجویی را به همین سرزندگی حفظ کنند و بنده نیزخود را ملزم می دانم از هر نیرویی که بخواهد دردانشکده علوم اجتماعی مداخله کند و خدایی نکرده حق دانشجویی را تضییع نماید، جلوگیری نمایم.
سید مهدی اعتمادی فرد در ادامه بیان کرد: همه ی دانشجویان و اساتید بزرگوار نیزمی دانند که ما در حال پیگیری وضعیت دانشجویان هستیم وتشکرمی کنم ازاساتید علوم اجتماعی است که در ساحت کنشگری حضور پیدا می کنند و امیدوارم این پیوند و حضور ادامه یابد اما از خدمت شما تقاضا می‌کنم که در امتحانات خود شرکت کنید و سپس بیایید و طلبکارانه از ما بخواهید و بپرسید شما چه‌کار کرده اید؟
در پی مطالبات دانشجویان تصمیم گرفته ایم که از هر طریقی وارد رایزنی شویم تا راهی پیدا کنیم تا نهادهای ذیربط عادلانه تر و عاقلانه تر برخورد نمایند. جلسات بسیار مثبتی با نهاد رهبری مرکز و نهاد رهبری دانشگاه داشته ایم و آنها خود پیگیر و دغدغه مند هستند و قول رایزنی با قوه قضاییه، دادستانی، آقای اژه ای داده اند تا از این طریق تصویر صحیحی از وضعیت دانشگاه و دانشجویان منتقل شود و هم چنین حقوقی که تضییع شده استیفا و ترمیم شود.
نوبت بعدی با معاونین وزارت علوم و بالاخص آقای دکتر غفاری است و قرار شد که ما بتوانیم با سه تن از معاونین وزرات علوم جلساتی را برقرار کنیم که در آن نمایندگانی از دانشجویان با متنی که به امضای تمام کسانی که با مخالفت با تضییع حق دانشجویان و اینکه دانشگاه پادگان نیست رسانده اند نیز حضور پیدا کنند و مطالبات را پیگیری کنیم.
نکته ی بعدی، با بسیج اساتید کل کشور نیز در هماهنگی هستیم. آنها نیز پیگیرند که چندین رابط با قوه قضاییه پیدا نمایند تا بتوانند به دانشجویان کمک نمایند و در نتیجه قرار بر آن شد که سازمان بسیج اساتید کل کشور کمک نمایند و یک سری تلاش هایی نمایند.
فرج الله تازه کندی در ادامه بیان کرد که از همان ابتدا که یک دانشجو در دانشگاهی ديگر حکم قضائی خورد ما درخواست تجديد نظر دادیم و امروز هم اگر تجمع شما نبود ما باز هم اين پیگیری را می کردیم. بنای ما بر احکام عادلانه است آن هم با نگاه دانشجويی. قوه ی قضاييه شرايط و ديدگاه خود را دارد و دانشگاه هم به همین ترتيب. باید این دو مجموعه به هم نزديك شود.
ديروز تصمیمی که از سمت نهاد گرفته شد این بود که دانشگاه و قوه ی قضاييه با هم وارد مذاكره شوند و شرايط دانشگاه و خواسته های ما را بیان کنند. البته پيشنهاد خود ما این بود که بسیاری از این مسائل در کمیته ی انضباطی دانشگاه پیگیری شود و تا جايى که جرمی غیر دانشجویی نباشد نبايد وارد قوه ی قضاييه شود و خواسته ی ما بازگشت پرونده های دانشجویان به کمیته های انضباطی دانشگاه هاست و هر تصمیمی در کمیته انضباطی که متشکل از مسئولين دانشگاه، اساتيد و نماينده ی دانشجويان گرفته شود، لازم الاجرا است.
در ادامه یوسف اباذری استاد دانشگاه تهران گفت: ما استادان بالاتفاق تصمیم گرفته ایم پیگیر احکام دانشجویان باشیم. من به عنوان سخنگو قول میدهم که بیایم با شما صحبت کنیم و اقداماتی را که انجام شده است،به اطلاع شما برسانیم. مطمئن باشید که استادان این دانشکده تا هر جا که بتوانند با دانشجویان هستند.
در تایید این نکات، یکی دیگر از اساتید تأکید کرد که بدیهی است در احکام ظلم شده است و حداقلی ترین مطالبه تجدید نظر جدی در احکام است. تمامی مسئولین دانشکده از همه ی توان خود برای اثبات ناعادلانه بودن احکام استفاده می کنند و اساتیدی چون دکتر پارسانیا در حال پیگیری از آقای لاریجانی هستند.
سید ضیا هاشمی، سرپرست سابق وزارت علوم نیز در بین دانشجویان اذعان کرد: همه ی ما نسبت به دفاع از حقی که احساس می کنیم که ممکن است سلب شده باشد، نباید بی تفاوت باشیم و قانونگرایی اصلی است که توقع میرود ترویج شود. ما باید دفاع از حق الناس را در چهارچوب های قانونی انجام دهیم.

سید ضیا هاشمی ادامه داد: اگر نهادهایی خود را متولی اقداماتی میدانند که تصور میکنند به نفع نظم و انسجام ملی است، ما فکرمیکنیم که برخورد رئوفانه با دانشجویان موجب انسجام ملی ا ست، دانشجو باید مشارکت داشته باشد. دانشجو باید احساس دغدغه مندی،امید و نشاط داشته باشد و دانشجویان ما سرمایه های بزرگ مملکت اند. دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران جزو جوانان نخبه ی کشورهستند. او ادامه داد: پیشنهاد می کنم که بگذارید این فضای اعتراض در چهارچوب گفت وگو اتفاق بیافتد و به طرح مطالبات خود ادامه دهید و مانیز درکنار شما خواهیم بود.
تقی آزاد ارمکی استاد دانشگاه تهران گفت: دانشگاه پادگان نیست. صاحبان دانشگاه دانشجویان هستند و ما به دلیل حضور دانشجویان است که اینجا هستیم. من از دانشجویان خواهش می کنم که با رعایت حدود حالت انتقادی خود را حفظ کنند برای اینکه دانشگاه پادگان نشود و پادگان نماند، اساتید علوم اجتماعی نیز متحد شده اند و میخواهند که موارد شما را پیگیری کنند .
در ادامه برخی از دانشجو ها خطاب به اساتید نیز نکاتی را بیان کردند که در پی می آید. یکی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی اذعان کرد: این حرکت خود جوش دانشجویی بوده است و فارغ از جناح بندی ها است
و همچنین دیگر دانشجوی این دانشکده گفت : نباید به دانشجویان برچسب های نا به جا بزنیم و امروز کوچکترین مطالبات اجتماعی، انگ و لیبل سیاسی خاصی می خورند و با این روند همه ی دانشجوها و اساتید نیز ممکن است متهم شوند.
در ادامه دانشجویان اشاره کردند که چندی پیش غلام رضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم و رییس سابق دانشکده علوم اجتماعی به دانشجویان اذعان کرده بود که حکم هایی قضایی برای دانشجویان صادر نخواهد شد و در وزارت علوم و دانشگاه مسایل مربوط به دانشجویان بازداشتی را پیگیر خواهند شد اما هم اکنون علی رغم وعده ها با احکام قضایی سنگین مواجه هستیم.
در آخر دانشجویان علی رغم وعده ها با تاکید بر استمرار پیگیری مطالبات تا تحقق یافتن آنها، به حرکت های اعتراض آمیز خود ادامه خواهند داد.

آخرین اخبار