تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
کد خبر : ۶۹۹۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

رئیس اتاق بازرگانی: دولت نرخ تورم را افزایش دهد

در حالیکه توده مردم از رکود تورمی رنج می‌برند و قدرت خرید روز به روز با افزایش قیمت کالاهای مصرفی پایین می‌آید، رئیس اتاق بازرگانی که محوریت سخنان پی‌درپی‌اش با خبرنگاران و رسانه‌ها بر کوچک‌تر شدن دولت و واگذاری ثروت و منابع عمومی به بخش خصوصی متکی است، به دولت و تولیدکنندگان خط جدیدی داده است تا تورم را ۲ درصد افزایش دهند تا کسب‌وکار ایشان رونق گیرد. وی سپس به انتقاد از حمایت از بنگاه‌های تولیدی می‌پردازد و می‌گوید: جلوگیری از افزایش تورم و کاهش آن برای کشور مفید است اما در شرایط فعلی با وجود اینکه رکود زیادی در کشور حاکم است نیازمند افزایش یک یا دو درصدی تورم هستیم.

به گزارش نظر، محسن جلال‌پور افزود: در سال ۹۳ کنترل تورم به صورت منطقی صورت گرفت و منجر به کاهش تورم شدید کشور شد اما در حال حاضر کاهش تورم به این شکل مناسب نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه در خصوص عدم رقابت‌پذیری برخی از تولیدکنندگان گفت: در حال حاضر توجیه‌پذیر نیست که به هر قیمتی و از هر بنگاه تولیدکننده برای ادامه فعالیت خود حمایت کنیم در گذشته برخی از بنگاه‌ها با توجه به ضرورت زمان ایجاد شده‌اند و اما در شرایط فعلی امکان رقابتی شدن آنها وجود ندارد.

وی در خصوص فراهم آوردن شرایط سرمایه‌گذار خارجی در ایران گفت: سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران نیازمند فراهم آوردن شرایطی مانند ثبات در قوانین و مصوبات دولت و امنیت سرمایه‌گذاری هستند به طوری که آنها هم مطلع‌اند که ما در سالهای گذشته تعداد مصوبات دولت از تعداد روزهای یک سال بیشتر بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم فراهم آوردن امنیت سرمایه‌گذاری در کشور یادآور شد: در مواردی نیز فعالیت بنگاه‌های اقتصادی خارج از دادگاه‌های تخصصی انجام می‌شود به همین منظور از قوه قضائیه نیز خواسته می‌شود که موارد اقتصادی را صرفا در دادگاه‌‌های تخصصی آن بررسی کند.

جلال‌پور در خصوص پروژه‌های نیمه تمام کشور نیز گفت: برای احداث پروژه‌های نیمه‌تمام به دنبال این هستیم که از سرمایه‌گذاران خارجی استفاده کنیم. ما معتقدیم که در خصوصی سازی تنها نباید به مسائل قیمت‌گذاری توجه شود بلکه به اتمام رسیدن کار و کیفیت پروژه‌ها از جمله مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت کرمان با اشاره به مشکلات بخش خصوصی تاکید کرد:  بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده هفته آینده خدمت مقام معظم رهبری می‌رویم و مطالب خدمت ایشان منتقل می‌شود.

وی یاد آورشد: ما در ستاد اقتصاد مقاومتی که در دولت تشکیل شده است خواهیم بود و اطلاعات اولیه در این زمینه رد و بدل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در واکنش به کمپین‌هایی که در خصوص عدم خرید تولیدات ایرانی صورت می‌گیرد گفت: ما باید به کیفیت بالاتر و بهره وری بهتر بپردازیم و مردم عادی باید آن را مطالبه کنند زیرا تا مطالبه مردمی نباشد، کیفیت‌ها افزایش نمی یابد و این مطالبات به فضای رقابتی کمک می‌کنند.

جلال‌پور یادآور شد: ما در اتاق اعتقاد داریم که فضای اقتصادی کشور باید شفاف و به دور از رانت‌ها باشد اما بایکوت و نخریدن کالاهای داخلی نیز امر شایسته و به صلاح کشور نیست اما در خواست کیفیت بالاتر و برای آن هزینه کردن و ظرفیت درست کردن مطلوب است.

جلال‌پور در پاسخ به سوال دیگر تسنیم در خصوص اقداماتی که برای تامین نقدینگی بنگاه‌های کوچک انجام شده است اظهارکرد: در صورتی که ۲۰هزار میلیارد توان به بنگاه های کوچک و متوسط ما تزریق شود تا نو شوند، بسیاری از آنها راه می‌افتند که این امر را در شورای پول و اعتبار در حال دنبال است.

 

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰