مرکز «تجارت جهانی» در ایران غیرقانونی اعلام شد

با ابلاغیه سازمان توسعه تجارت در خصوص غیرقانونی بودن«مرکز تجارت جهانی ایران»؛ دولت کماکان پشت درب «سازمان تجارت جهانی» باقی می‌ماند.

نزدیک به دو دهه از درخواست عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی و عدم پذیرش ایران به عنوان عضو می‌گذرد. در ابتدای دهه ۹۰ میلادی با سوگیری کشور به سمت اجرای سیاست‌های آزادسازی و اجرای نسخه‌های شکست‌خورده «سازمان تجارت جهانی»، «بانک جهانی» و «صندوق بی‌المللی پول»، ضرورت عضویت ایران در این ارگان‌های اقتصادی غارت‌گر به گزاره‌ای تردید ناپذیر در دوره اصلاحات بدل شد و در ژوئیه ۱۹۹۶ درخواست رسمی ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی ارسال گردید.

به گزارش نظر، سازمان تجارت جهانی قصد داشت تا با تجویز نسخه «درهای باز»، یکی از شروط پیوستن ایران به این سازمان را، کاهش تعرفه واردات در اقلامی معرفی کند که کشور در آن استعداد و ظرفیت تولیدی مناسب داشت. اما به هر ترتیب این مسئله تا کنون برای کشور رخ نداده است.

تا کنون این «درخواست» با وجود مذاکرات اخیر هم پذیرفته نشده است. البته در ابتدای دهه ۷۰ شمسی موضوع عضویت ایران در «مرکز تجارت جهانی» مطرح شد. این مرکز که محمدرضا سبز‌علی‌پور، رییس مرکز تجارت جهانی ایران پیش‌تر اعزام هیأت ایرانی به شهر کانزاسیتی آمریکا برای شرکت در اجلاس این ارگان بدلی خبر داد و کار این هیات را صرفا اقتصادی توصیف کرد که «هیچ برنامه دیگری را دنبال نمی‌کند».

البته در دوره‌ای که پاک‌دستی مقارن با بروز فسادهای مالی گسترده بود، یافتن چنین بدیلی برای تاراج سرمایه‎های کشور به آن سوی مرزها چندان شگفت‌آور نبود. «مرکز» جایگزین «سازمان» شد. رییس مرکز تجارت جهانی ایران در مورد مرکز تجارت جهانی توضیح داد: این مرکز که WTC نام دارد، با سازمان جهانی تجارت (WTO) تفاوت‌هایی دارد. از جمله آنکه WTC خدمات بارزگانی ارائه می‌کند و WTO به عنوان مرکزی برای سیاست‌گذاری است و در مورد ساخت مرکز تجارت جهانی در ایران نیز گفت: تاکنون بحث‌هایی شده که یک میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای ایران تضمین شده و زمانی که سرمایه‌گذاری‌های داخلی هم با این موضوع توافق کنند، این اقدام انجام خواهد شد که رییس هیات مدیره اتحادیه تجارت جهانی نیز از جمله حامیان این اقدام است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در مورد وضعیت شخصی خود نیز گفت: هم‌اکنون من خودم نه خانه دارم و نه ماشین و داماد سرخانه هستم.

اما این شرایط تداوم نیافت و سازمان توسعه تجارت در اطلاعیه‌ای اعزام هیات تجاری به نیویورک از سوی مرکز سازمان توسعه تجارت ضمن جعلی و غیرقانونی خواندن «مرکز تجارت جهانی ایران»، هرگونه ‌ارتباط این مرکز با سازمان توسعه تجارت ایران را تکذیب کرد و در اطلاعیه‌ای اعلام داشت: مرکز تجارت جهانی ایران وجود خارجی ندارد و فاقد هرگونه جایگاه قانونی است و اقدام این مرکز در انتشار خبر و ارسال پیامک انبوه به صنعتگران، تجار و فعالان اقتصادی برای اعزام هیات تجاری به نیویورک فاقد اعتبار و مجوز لازم است.
در روزهای اخیر پیامکی از طریق شماره تلفن ۹۸۶۰۵۵۳۳ به گروه کثیری از افراد ارسال شد که مضمون آن اعزام هیات تجاری به نیویورک از سوی «مرکز تجارت جهانی ایران» بود.
بر همین اساس، سازمان توسعه تجارت از تمامی تجار، صنعتگران و فعالان اقتصادی خواست که از ثبت‌نام در فراخوان اعزام هیات مذکور و سایر فعالیت‌هایی که از سوی مرکز تجارت جهانی ایران ساماندهی می‌شوند، خودداری ورزند.

محمدرضا سبزعلیپور در واکنش به اطلاعیه سازمان توسعه تجارت مبنی بر جعلی و غیرقانونی خواندن مجموعه تحت ریاست وی یعنی «مرکز تجارت جهانی ایران» و نفی هرگونه ‌ارتباط این مرکز با سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: متأسفانه بعد از انتقاد چند روز پیش اینجانب از جناب آقای نعمت زاده بابت توهین شان به مردم شریف ایران، دقایقی پیش متوجه شدم که سازمان توسعه تجارت اطلاعیه وسیعی را منتشر نموده و به یکباره مرکز تجارت جهانی ایران را بدلیل نداشتن ارتباط با سازمان توسعه تجارت جعلی خوانده است!! خیلی جالب است زیرا وقتیکه آقای نعمت زاده پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در صف رأی اعتماد مجلس بود در به در به دنبال اینجانب بودند تا در رسانه ها اعلام کنم که مرکز تجارت جهانی ایران از وزارت ایشان حمایت میکند اما امروز که به اهدافشان رسیده و بر کرسی وزارت تکیه زده اند بخاطر انتقاد از عملکردشان، همه چیز را به یکباره نفی و حامی گذشته خود یعنی مرکز تجارت جهانی ایران را جعلی میخوانند!

وی افزود: محض اطلاع آقای وزیر و معاون تجارت خارجی ایشان برای چندمین بار عرض میکنم که مرکز تجارت جهانی (World Trade Center)  یکی از سازمانهای بزرگ بین المللی اقتصادی جهان میباشد که با بیش از۳۵۰ مرکز در حدود ۱۱۰ کشور دنیا و بالغ بر۷۵۰،۰۰۰ سازمان و شرکت تحت پوشش خود، یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین نهادهای جهانی است که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا می باشد. در همین راستا مرکز تجارت جهانی در ایران نیز حدود ۲۴ سال پیش یعنی سال۶۹ توسط اینجانب آغاز و پیگیری شد. که نهایتاً پس از پیگیری فراوان بالاخره مرکز تجارت جهانی در ایران تأسیس شد و فعالیتهای ستادی و مطالعاتی خویش را در کشور آغاز کرد. در سال ۱۳۷۵ نیز با پرداخت مبلغی معادل ۱،۰۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا بعنوان حق عضویت اولیه، رسماً به عضویت اتحادیه تجارت جهانی WTCA در نیویورک درآمده و از همان سال بعنوان یکی از مراکز رسمی جهان شناخته شده است.

سبزعلیپور گفت: در ضمن مرکز تجارت جهانی ایران نیز همچون سایر مراکز تجارت جهانی فعال دنیا، همه ساله مبلغ حق عضویت سالانه ای را از طرق مختلف تأمین و جهت جلوگیری از لغو عضویت ایران نزد اتحادیه مراکز تجارت جهانی WTCA بحساب این سازمان بین المللی واریز میکند. حال چطور شده که پس از گذشت بیست و چهار سال به یکباره این مرکز جعلی میشود!؟ آیا طی ۲۴ سال گذشته دستگاههای حاکمیتی، نظارتی، امنیتی و قضایی فعال نبودند که چنین مرکزی در کنارشان بطور جعلی و غیرقانونی فعالیت میکرده که امروز به یکباره آقای نعمت زاده و یاور ایشان آقای افخمی راد مچ ما را گرفته و خبر آن را هم به سراسر جهان مخابره کردند؟ آقایان اعلام کرده اند که مرکز تجارت جهانی ایران هیچگونه ارتباطی با سازمان توسعه تجارت ندارد!! مگر ما در جایی عنوان کرده ایم که با شما ارتباط داریم که امروز شما منکر آن هستید؟ و شاید عدم ارتباط با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت، شما را ناراحت و عصبانی کرده که چنین موضع گیری احساسی و ناشیانه ای را گرفته اید. خوب ما نمی خواهیم با وزیری که به ملت ایران توهین میکند ارتباط داشته باشیم، آیا به زور و تهدید میخواهید ما را به سمت خود بکشید و در سوء مدیریتها و گناهانتان سهیم کنید؟

به گفته وی، بحث اعزام هیأت اقتصادی ایران به آمریکا را در اطلاعیه خود مطرح کرده بودند که باید عرض کنم که اولاً بدون هماهنگی و مشورت با دولت و دستگاههای ذیربط هیچ هیأتی را به هیچ کشوری اعزام نمی کنیم ولیکن سابق بر این و طی سالهای گذشته وقتیکه هیأت اقتصادی به آمریکا اعزام کردیم شما کجا بودید؟ پس چرا در آن زمان مسئولین امر از سفر هیأت اقتصادی ایران آنهم در اوج تحریم‌های اقتصادی به آمریکا با موفقیت یاد کردند؟ چرا چندی قبل که بحث اعزام مجدد هیأت اقتصادی به آمریکا مطرح شد، خبرنگاران عزیز صحت و سقم این موضوع را از رئیس دفتر آقای روحانی جویا شدند که ایشان در پاسخ اعلام کردند که دولت از عملکرد بخشهای غیردولتی در جهت توسعه روابط با کشورهای جهان استقبال میکند!

آخرین اخبار