شوالیه آواز ایران ۶۷ ساله شد

۲۹ بهمن ماه سالروز تولد استاد شهرام ناظری شوالیه آواز ایران است

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اعضای گروه شیدا و عارف که در جریان حوادث ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ از رادیو استعفا داده بودند، در خانه محمد‌رضا لطفی جمع شدند. هوشنگ ابتهاج، حسین علیزاده، محمد‌رضا شجریان، برادران کامکار، مجید درخشانی و‌…. آنها تصمیم گرفتند برای زنده ماندن جریان موسیقی و تلاش برای حضور پر‌رنگ‌تر، کانون فرهنگی و هنری چاووش را پایه‌گذاری کنند.
کانون چاووش با همت همین افراد و سرمایه شخصی آنها شکل گرفت. مدیریت کانون بر عهده هوشنگ ابتهاج بود و محمد‌رضا لطفی نقش تعیین‌کننده‌ای در جریان‌سازی این گروه داشت. بعد از پیروزی انقلاب چاووش توانست عملکرد مثبت گروه‌های شیدا و عارف را در حوزه موسیقی ادامه دهد و عامل ثبت و ضبط بسیاری از سرودهای به یادماندنی آن دوران باشد.
در آلبوم‌هایی که چاووش بعد از انقلاب تهیه و توزیع کرد، حضور و صدای شهرام ناظری بی‌بدیل است. سرودهای به یاد ماندنی او در آلبوم چاووش ۲ در کنار محمد‌رضا شجریان و به ویژه ترانه معروف «به یاد پدر» که برای درگذشت آیت‌الله طالقانی ساخته شده بود شهرام ناظری را بیش از پیش در بین علاقه‌مندان موسیقی سنتی محبوب کرد.
از آن زمان حضور مستمر شهرام ناظری در حوزه موسیقی توانسته او را در زمره مهم‌ترین خوانندگان ایرانی قرار دهد؛ خواننده‌ای با صدای رسا و تحریر‌های خاص.
ناظری به «شوالیه» معروف است. شهرام ناظری در بیش تر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیت توانسته سبک جدیدی از موسیقی که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است را به‌وجود آورد.

ناظری خانه شان را اینطور توصیف می‌کند:
«من در محله برزه دماغ کرمانشاه به دنیا آمدم؛ در کوچه‌ای به اسم یخچال؛ چون آن زمان یخچال در هر خانه‌ای نبود. ولی ما یک یخچال داشتیم. پدر و مادرم به ابوالیخچالی معروف بودند. پایین این کوچه مدرسه‌ای بود به نام مدرسه کورش که بازهم شانس آوردم چون مدیر مدرسه فردی بود به اسم آقای نیکروش که اهل قلم و ادبیات بود و ناظم مدرسه هم آقای همتی بود که شعر می‌گفت و آهنگ می‌ساخت و سنتور می‌زد و در رادیو کرمانشاه هم برنامه اجرا می‌کرد؛ این بود که مدرسه هم به پرورش ذوق و استعدادم کمک کرد.»

گلچینی از آثار استاد ناظری:

 

آخرین اخبار