امنیت سخنرانان یا آزادی پرسشگران

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین یک طرح دوفوریتی به عنوان تأمین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی مجازات، برای برهم زنندگان اینگونه مراسم مجازاتی را تعیین کردند.

ماده واحده به شرح زیر است:

۱- هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سوال و یا غیر آن در مراسم سخنرانی اعم از مراسم رسمی یا مراسمی که عرفاً بدون مجوز تشکیل می‌شود موجبات توقف یا جلب توجه به خود و یا تشنج شود به حبس از ۶ ماه تا دو سال محکوم می‌گردد.

نیروی انتظامی موظف است فوری فرد یا افراد را بازداشت و تا تحویل به مقامات قضایی نگهداری کند.

۲- مسئولان در هر مقام از اداری، اجرایی، نظامی، انتظامی، سیاسی و غیر آن باید امنیت جلسات مذکور را تأمین و از هر اقدامی که موجب اخلال و توقف و تعطیل جلسات شود جلوگیری نمایند و در صورت تعلل حسب مورد به انفصال موقت یا دایم از خدمات دولتی محکوم می‌شوند.

قوه قضائیه موظف است بدون تشریفات رسیدگی در کمتر از یک ماه حکم لازم را صادر و اعلام نماید.

۳- مجازات بند یک شامل کسانی است که در هر مقام و مسئولیتی باشند و مانع برگزاری جلسات موصوف شوند نیز می‌گردد.

برخی رسانه ها این طرح را با عنوان «طرح مجازات برهم‌زنندگان مراسم رسمی» منتشر کردند و شاید بتوان انگیزه آنان را جلوگیری از اقدامات امثال کسانی دانست که مثلا در شیراز سخنرانی علی مطهری را بهم ریخته بودند برای مثال روزنامه شرق تیتر «دو فوریت برخورد با خودسرها» را انتخاب کرد.

با این وجود این طرح با انتقاداتی مواجه شده است:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با جام جم آنلاین گفت: طرح دوفوریتی تأمین امنیت مراسم ، تعجب آور است، برای حفظ آبرو هم که شده طرح را پس بگیرند.
سید حسین نقوی حسینی اظهار داشت: واقعا تعجب کردم و نمی‌دانم چنین طرحی توسط همکاران با چه هدفی طراحی شده است. به عزیزانی که منادی آزادی بیان و دموکراسی هستند توصیه می کنم طرح را پس بگیرند چرا که رأی نخواهد آورد.

برخی کاربران شبکه‌‌های اجتماعی هم اینگونه واکنش نشان دادند:

-این قانون به شدت مثل چاقوی دو لبه است
ضمن این که خودسرهای دستوری همچنان آزاد خواهند بود

-طرح دوفوریتی امروز حضرات اصلاح طلب « گل به خودی » ست. فهمش کار سختی نیست.

-اگه این طرح دوفوریتی رو یه اصولگرا تهیه میکرد، رسانه های زنجیره ای عزا  میگرفتن که اینا مخالف آزادی هستن. اما چون طرحِ عارفه،الان خفه شدن

در این حال دو نماینده مجلس توضیحاتی را در جهت حمایت از این طرح ارائه کردند:

مصطفی کواکبیان نیز در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده ۱۶۵ آیین‌نامه داخلی مجلس خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: بنده معتقدم که این طرح دو فوریتی اصلاح طلبان درباره سخنرانی در اجتماعات باید طبق ماده ۱۶۵ آیین‌نامه داخلی مجلس در دستورکار قرار گیرد.در تفسیری که این رسانه‌ ها از طرح دوفوریتی تامین امنیت مراسم عرفی، رسمی و معمولی ارائه می‌کنند، می‌گویند چون مراسم سخنرانی اصلاح‌ طلبان برهم خورده، اقدام به تهیه چنین طرحی کرده‌اند و این درحالی است که بسیاری از امضاکنندگان این طرح غیراصلاح‌طلبان هستند. متاسفانه یک تفسیر بدی در رسانه هایی که خودشان ضد آزادی هستند ارائه شده و تلاش کردند خودشان را طرفداری آزادی بیان و اجتماعات نشان دهند.

محمدرضا تابش نایب رییس فراکسیون امید در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ضرورت ارائه این طرح از آنجا ناشی می‌شود که ما یک ضعف و خلاء قانونی در برقراری و حفظ امنیت مجالس، محافل و تجمعاتی داشتیم که به حکم قانون تشکیل می‌شود و این خلاء موجب می‌شد گاهی در این زمینه فرافکنی شود مثلا نیروی انتظامی مسئولیت را متوجه قوه قضاییه و قوه قضاییه مسئولیت را متوجه ضابطین کند و سردرگمی‌هایی پیش بیاید.اگر هر کسی ولو با استدلال خودساخته به خود حق دهد که تجمعات قانونی را بر هم بزند، اختلال ایجاد کند و بعد ضعف قانونی وجود داشته باشد که ما نتوانیم با آن برخورد کنیم سنگ روی سنگ بند نمی شود و این نحوه برخورد در تراز نظام جمهوری اسلامی نیست.

واضح است انتقادات وارد شده به طرح، متوجه بند اول آن است که عبارتهای کلی و مبهم «جلب توجه» و «تشنج» آمده است. منتقدان میگویند با وجود اینکه این طرح توسط فراکسیون امید به مجلس تقدیم شده و در پی برهم خوردن سخنرانی چهره های شاخص اصلاح طلب مطرح شده، نوعی نقض غرض است. به عبارت دیگر ابهام بند اول می تواند امکان طرح هرگونه سوال و نقد در چنین مراسمی را از مردم بگیرد.باید دید این طرح آزادی پرسشگران را مورد تهدید قرار خواهد داد؟

 

 

آخرین اخبار