کیهان کلهر؛ از جاده ابریشم تا جایزه گرمی

گروه موسیقی سیلک رود (جاده ابریشم) که کیهان کلهر هم یکی از نوازندگان اصلی آن است، برنده جایزه گرمی در رشته بهترین موزیک بین‌المللی شد.
کیهان کلهر دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در هفده سالگی مقیم ایتالیا شد. وی سپس به نیت ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا فارغ‌التحصیل شد. او معتقد است: «موزیسین، موسیقی‌دان یا موسیقی‌شناس باید به ریاضیات، تاریخ و ادبیات آشنا باشد.»
کیهان کلهر تنها موسیقی‌دان ایرانی است که ۶ بار نامزد جایزه گرمی آمریکا شده‌است.
جایزه گرمی (Grammy Awards) توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط امریکا، به برندگان اهدا میشود. تندیس طلایی دست‌سازی که یک گرامافون است و توسط بیلینگز آرت ورکز ساخته شده‌است.

یویوما، موسیقی‌دان آمریکایی-چینی‌تبار که بسیاری او را از برجسته‌ترین ویلونسل‌نوازان یک قرن اخیر می‌دانند، امسال به همراه گروه موسیقی‌اش سیلک رود (جاده ابریشم) برای خلق آلبوم ‘سینگ می هوم’ (Sing Me Home) برنده گرمی شده است. کیهان کلهر هم یکی از نوازندگان اصلی آن است.
این گروه موسیقی را یویوما در سال ۲۰۰۰ میلادی خلق کرد؛ گروهی که نوازندگان آن از تبارهای مختلف‌اند و تنوع سازهای به کار گرفته در آن هم هویتی بین‌المللی به آن بخشیده است. مضمون اصلی این آلبوم جدید نزدیک کردن ملل جهان به یکدیگر است
اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف این طرح تبادل فرهنگی میان کشورهای صاحب تمدن حاشیه جاده ابریشم و کشورهای اروپایی، از طریق برگزاری کنسرت، فستیوال، نمایشگاه، مسترکلاس، ضبط، انتشار و به وجود آوردن آثار جدید موسیقایی بود.

چندی پیش در فیلم «موسیقی غریبه‌ها: یویوما و گروه جاده ابریشم» کارگردان این اثر با ترکیبی از عکس و مصاحبه و فیلم‌های آرشیو سفری را با این گروه آغاز می‌کند و از عشق و استعداد و از خودگذشتگی گروه تصویر می‌کشد.
پیش از این، در میان هنرمندان موسیقی ایران، تنها استاد محمدرضا شجریان و حسین علیزاده برای آلبوم‌های «فریاد» و «بی تو به سر نمی‌شود»، کاندیدای دریافت جایزه گرمی شده بودند و نام هیچ موزیسین ایرانی در میان برندگان جوایز گرمی (حتی گروهی) نبود اما کیهان کلهر این طلسم را شکست.
از کشور ایران علاوه بر کیهان کلهر (کمانچه)، سیامک آقایی (سنتور) و سیامک جهانگیری (نی) نیز به عنوان نوازنده با این گروه همکاری کرده‌اند. این گروه همچنین تمایل بسیاری به اجرای برنامه در ایران دارد، «کلهر» درمصاحبه‌ای گفته است: «اتفاقاً آنها خیلی دوست دارند به ایران بیایند، ولی اینجا یک سالن مناسب هم برای اجرا وجود ندارد. این درحالیست که کنسرت این موسیقیدان در اردیبهشت سال جاری در نیشابور بدنبال سخنان امام جمعه مشهد لغو شد.

با همه ی این تفاسیر برخی منتقدان معتقدند که تعلق گرفتن این جایزه به گروه راه ابریشم، متاثر از فضای سیاسی است. به عبارت دیگر تصمیم جنجالی ترامپ مبنی بر منع ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به امریکا در تصمیم گیری هیئت داوران جایزه گرمی بی تاثیر نبوده است.

نمونه ای از فایل صوتی آلبوم  sing me home را در زیر می توانید بشنوید:

آخرین اخبار