ماجرای جشنواره نیمروز

پیش از اعلام لیست جنجالی نامزدهای سیمرغ جشنواره فجر مشخص بود که فیلم ماجرای نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان پرحاشیه‌ترین و مهمترین فیلم امسال است. هم به خاطر موضوع حساسش و هم به خاطر فرم جذابش.
از اولین روزهای جشنواره فیلم فجر، بیشترین بحث‌ها پیرامون فیلم ماجرای نیمروز صورت گرفت. مسئله‌ای که شاید درنهایت به نفع فیلم و فروش بیشتر آن خواهد بود. ماجرای نیمروز در دل روزهای پر التهاب تابستان سال ۱۳۶۰ و شروع اقدامات مسلحانه‌ی سازمان مجاهدین خلق آغاز می‌شود. متولیان فیلم چنین خلاصه‌ای را برای داستان آن انتخاب کرده‌اند: «در محله‌های پر آشوب تهران، در پیچاپیچ خیابان‌ها و کوچه‌ها و در پستوی خانه‌ها سرگردان و حیران. آیا این جستجو را فرجامی هست؟»
نحوه‌ی روایت این برهه‌ی حساس از سینمای ایران در ماجرای نیمروز انتقادات زیادی برانگیخت. با این وجود اکثریت مخاطبان بر کیفیت فنی فیلم صحه گذاشتند. این فیلم در حالی برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم شد که بسیاری از منتقدین بر این باور بودند که در حق این فیلم اجحاف شده است. کارشناسان سینمایی معتقد بودند که جوایزی مانند بهترین فیلمبرداری (کاندید نشد) بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی هادی حجازی فر، بهترین فیلمنامه (کاندید نشد) و بهترین کارگردانی نیز می توانست سهم ماجرای نیمروز باشد.
در این حال بهروز افخمی مجری برنامه هفت بار دیگر در اظهارنظری جنجالی علت کم لطفی در حق این فیلم را ترس داوران جشنواره عنوان کرد.
بهروز افخمی در برنامه هفت با اشاره به دو تابعیتی بودن دبیر و پنج نفر از داوران جشنواره در برنامه هفت، داوران جشنواره را متهم به ترس جهت دادن جایزه به فیلم ماجرای نیمروز کرد. افخمی با بیان خاطره‌ای از حزب کمونیست و مقایسه آنها با مجاهدین خلق گفت از آن جا که مجاهدین خلق در خارج کشور فعال هستند و چند داور از خارج از کشور تابعیت دارند، داوران این دوره سعی در نادیده گرفتن فیلم ماجرای نیمروز دارند.
پس از این ماجرا سردبیر مجله چلچراغ با ادعایی مشابه از استعفای خود خبر داد. امیر موسی کاظمی در اینستاگرام خود نوشت:

ماجرای نیمروز ارزش آن را داشت که به خاطرش چلچراغ را رها کنم. مجله‌ای که دوستش داشتم و دارم اما نتوانستم منطق مخالفت برخی مدیران اصلاح طلب آن را با جلد شدن این فیلم درک کنم و در نهایت تصمیم به استعفا از سردبیری مجله محبوبم گرفتم. شاید ماجرای ترس داوران دوتابعیتی جشنواره سی و پنجم فیلم فجر از جایزه دادن به این فیلم، در بدنه مطبوعات هم رخنه کرده. ترسی که ریشه در تابعیت دوگانه افرادی دارد که نمی‌خواهند با توجه نشان دادن به فیلمی ضد منافقین، در خارج از مرزها دچار مشکل شوند.
آقای صالحی‌امیری وزیر ارشاد با بیان اینکه اطلاعی از دو تابعیتی داوران جشنواره ندارد، گفت: وجود مسئولان دو تابعیتی در وزارت ارشاد را تکذیب می‌کنم.

از سوی دیگر کانال رسمی این نشریه، همراه با انتشار تصویری از این روی جلد، توضیح خودش را از این اتفاق منتشر کرده است:
در ارتباط با حواشی‌ای که درباره جلد شماره۶۹۷ چلچراغ مطرح شده است، به اطلاع می‌رساند که تصویر جلد مربوط به فیلم «ماجرای نیمروز» در صبح روز سه شنبه ۱۹ بهمن ساعت ۱۱ با تایید مدیر مسوول به چاپخانه ارسال شده است و استعفای غیر رسمی سردبیر در بعدازظهر همان روز و در پی اختلافات حرفه‌ای و مدیریتی با مدیرمسئول صورت گرفته است.
تیم چلچراغ در انتخاب فیلم «ماجرای نیمروز» به عنوان سوژه جلد بر اساس روال همیشگی خود و مطابق با اصول حرفه‌ای عمل کرده است.

اما حواشی این فیلم از لحاظ محتوایی نیز برجسته بود. کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی اشاره کردند با وجود خوش ساخت بودن ماجرای نیمروز، روایت یک طرفه‌ی تاریخ خوشایندشان نبوده است.
صادق زیباکلام در یک مصاحبه‌ی ویدئویی، سینمای ایران را با سینمای شوروی و حزب کمونیست مقایسه کرد. زیباکلام روایت سینمای ایران را از ماجراهای اوایل انقلاب هولناک خواند و گفت این فیلم ها مطلقا اشاره‌ای نمی کنند که چرا آن اتفاق‌ها افتاد. وی در ادامه عنوان کرد که چنین روایتی هیچ گونه آگاهی‌ای به بیننده درباره آن دوران نمی‌دهد.

محمود صادقی نماینده مجلس نیز که در ماه‌های اخیر اظهارات شجاعانه‌ی بسیاری داشته است، به ماجرای نیمروز واکنش نشان داد. آقای صادقی در توئیتر خود نوشت: ماجرای نیمروز ریشه ورود سازمان مجاهدین خلق به فاز نظامی را به درگیری طرفداران حزب جمهوری اسلامی و بنی صدر و عزل او تنزل داده است و نیز تصویری ناقص از شهید بهشتی ارائه کرده است!
نکته شایان توجه این است که سه فیلم شاخص در دو سال گذشته با موضوع سازمان مجاهدین خلق ساخته شده است. سیانور، امکان مینا و ماجرای نیمروز. به نظر می‌رسد پرداختن به این موضوع که همواره حاشیه‌هایی در پی دارد، خوشایند تهیه‌کنندگان است، چراکه پیشاپیش فروش خوبی را تضمین می‌کند.

آخرین اخبار