مرگ فروغ به روایت یک شاهد عینی

فروغ فرخزاد شاعر نامدار معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ۳۲سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت.
وی در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی خودروی جیپ ابراهیم گلستان، در جاده دروس – قلهک، برای تصادف نکردن با اتوموبیل مهدکودک، از جاده منحرف شد و جان باخت.

واژگونی اتومبیل فروغ همانند برخی حوادث تاریخ تصویری را ثبت نکرده است اما میتوان اشاره کرد به آلبوم «به روایت شاهد عینی» اثر آزاده اخلاقی که صحنه تصادف فروغ را هنرمندانه بازسازی کرده است .آزاده اخلاقی، خود به روایت زنانه اعتقادی ندارد، اما در این مسئله که زنی با ویژگی های زنانه راوی تاریخ شده است و با استفاده از منابع تاریخی اقدام به روایت جدیدی گرفته، شکی نیست.
وی شخصا در همه این عکسها به عنوان کسی که از اکنون به لحظه ای حساس در تاریخ پرتاب شده، حضور دارد. اگر به عکسها دقت کنید او را در گوشه ای با شال سرخ رنگ می بینید. او در بیشتر مواقع غمگین به دیوار تکیه داده و تراژدی را تماشا میکند.ولی گاه در صحنه های مهیج در صحنه دخالت کرده و تلاش میکند در تاریخ دخالت کند! مثلا در صحنه کشته شدن فروغ فرخزاد به سوی او میدود تا شاید نجاتش دهد
«امروز روز اول دیماه است من راز لحظه ها را میدانم و حرف لحظه ها را میخوانم نجات دهنده در گور خفته است و خاک . خاک پذیرنده اشارتیست به آرامش – فروغ فرخزاد»

بازسازی ۱۷ صحنه مرگ از فروغ فرخزاد تا شریعتی در «روایت یک شاهد عینی »
عکس‌هایی که کابوس یک ملت است

آزاده اخلاقی زاده ۱۳۵۷، شیراز. عکاس و کارگردان ایرانی در زمینه تاریخ و فارغ‌التحصیل دانشگاه RMIT ملبورن استرالیا است این هنرمند صحنه مرگ اشخاصی را به تصویر کشیده که از صحنه مرگ آن‌ها هیچ گونه تصویری ثبت نشده است. اخرین پروزه او «به روایت یک شاهد عینی» شامل ۱۷ مرگ در تاریخ معاصر ایران است.

 

 

آخرین اخبار