مطهری در پلی‌تکنیک: برای رفع حصر به ملاقات رهبری خواهیم رفت

amirدانشگاه امیرکبیر به همت انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه و به مناسبت روز دانشجو، مراسمی با حضور علی مطهری، پروانه سلحشور و فریده اولادقباد برگزار شد و این سه عضو از نمایندگان لیست امید مجلس به سخنرانی در مورد مطالبات دانشجویان پرداختند. این مراسم با حواشی زیادی هم همراه بود و از ورود مصطفی تاج‌زاده و بهزاد نبوی به سالن برگزاری مراسم جلوگیری شد.
پروانه سلحشور در ابتدا و دقایق کوتاه حضورش بین دانشجوها، از عدم وجود ظرفیت انتقادپذیری در سطح جامعه گلایه و به مسوولان و مدیران توصیه کرد از انتقادی ساده شاکی نشوند و آستانه تحمل خود را بالاتر ببرند. او همچنین از احتمال رد صلاحیت خود و همفکرانش در انتخابات آینده گفت اما این را هم گفت که ترسی از رد صلاحیت ندارد و هر جایی که لازم باشد از حق و حقیقت دفاع خواهد کرد.
بعد از سلحشوری، نوبت به فریده اولادقباد، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس رسید تا در مورد لزوم فراهم کردن شرایطی آزاد و به دور از خفقان در دانشگاه‌ها صحبت کند. وی عنوان کرد: «زمانی می‌توانیم به توسعه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی برسیم که عدالت را رعایت کرده باشیم. چرا باید شاهد این باشیم که عده‌ای به طور غیرقانونی از رانت بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند! باید بورسیه‌ها را به افراد بالیاقت و نخبگان علمی بدهیم تا کشور از نخبگان علمی خالی نشود. وظیفه ما و همه نمایندگان مجلس و دولتمردان است که با انحصارگرایی و رانت‌خواری مقابله کنیم و در فکر حمایت‌ از تشکل‌های دانشجویی مستقل باشیم.» وی در ادامه سخنانش به این نکته هم اشاره کرد که نباید تصور کنیم که تشکل‌های دانشجویی پیاده‌نظام احزابند‌ بلکه باید قبول کنیم که آنها نماینده فرهیختگان جامعه هستند و از هر انتقاد و ایرادی که بر ما وارد می‌کنند، استقبال کنیم. عضو فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: «گوش ندادن به انتقادات و پیشنهادات تشکل‌ها و اصناف، دلیل بسیاری از مشکلات پیش روی ماست. به همراه مسوولان شهرداری به مناطق جنوبی شهر رفتیم و فجایعی را مشاهده کردیم که برای ما که نماینده مجلس هستیم، غیر‌ قابل باور بود! همان‌جا به آقای قالیباف گفتم که ما با چه رویی می‌توانیم در مقابل مردم سر بلند کنیم؟ در تهران حدود ۵/۲ میلیون زن بی‌سرپرست یا بدسرپرست و حدود چهار میلیون بیکار داریم و این مایه شرمندگی است.» اولادقباد سخنانش را با این جمله تمام کرد که تا پایان دوره نمایندگی اش، تمام قد در مقابل فساد خواهد ایستاد و املاک نجومی یا حقوق‌های نجومی هم در راستای مبارزه با فساد برایش فرقی نخواهند داشت.
14سرانجام نوبت به علی مطهری رسید تا در بین استقبال زیاد و شعارهای احساساتی دانشجویان وارد سالن شود و به صحبت بپردازد. او سخنانش را با گفتارهایی از امام علی (ع) و تشریح وضعیت حکومت داری آن حضرت آغاز کرد و از حساسیت ایشان روی مبارزه با فساد و دروغ گفت. فرزند شهید مطهری ادامه داد: «مبارزه با انحصار و استبداد فقط مربوط به زمان حال نیست و در تمام طول تاریخ وجود داشته. ما انقلاب کردیم تا حالا بتوانیم در محیطی امن و آرام به نقد یکدیگر بپردازیم و دلیل حضور‌م در جمع شما دانشجویان هم همین است. هر زمان که شما دانشجویان در جایی نشانه‌هایی از استبداد را مشاهده کردید، موظف به اعتراض و ایستادگی هستید و بنده هم در کنار شما خواهم بود. مقام معظم رهبری بارها به ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی تاکید داشته‌اند‌ اما متاسفانه کاسه‌های داغ‌تر از آشی هستند که بسیاری اوقات نمی‌گذارند این اتفاق بیفتد و در پی ضربه زدن به نظام و رهبری هستند. امام علی (ع) بارها به رعایت عدالت و دسترسی همگان به امکانات و نعمات تاکید داشته‌اند و ما هم موظف به حمایت از فقراییم.»
فرزند شهید مطهری همچنین در پاسخ به دانشجویی که از وی، بابت صحبت‌هایش راجع به اجرای کنسرت و ارتباط به اما رضا (ع) گلایه کرده بود، پاسخ داد و گفت: «در زمان امام رضا (ع) عده‌ای به مخالفت با دین و پیامبر اکرم (ص) برخاستند و به نزد ایشان رفتند. امام رضا (ع) نه تنها برخورد قهری و شدیدی نکردند که با استدلال و منطق توانستند آن بی‌دین‌ها را متقاعد به احترام و تبعیت از پیامبر اکرم و دین اسلام کنند. حالا اما به بنده که پدرم از بنیانگذاران این نظام بوده و نماینده عده‌ای از مردم هستم، اجازه سخنرانی در مشهد مقدس را نمی‌دهند. این
بی قانونی‌ها و استبداد را کم لطفی در حق مقام معظم رهبری می‌دانم و معتقدم که عده‌ای عامدانه در پی بد بین کردن مردم با اصل نظام هستند.» مطهری همچنین در پاسخ به سوال دانشجویی در مورد ماجرای محمود صادقی، دیگر نماینده تهرانی در مجلس هم گفت: «اقدام دادستان تهران را خلاف قانون می‌دانیم و از محمود صادقی هم گلایه دارم که چرا روز بعد آن ماجرا به دادستانی رفت، زیرا احضار و حکم بازداشت نمایندگان مجلس به این صورت، کاملا خلاف قانون اساسی کشور است.»

در ادامه پرسش‌ها و شعارهای بی شمار دانشجویان، نایب رییس مجلس به صحبت در مورد حصر پرداخت، از ادامه وضع موجود انتقاد کرد و گفت: «حرف آقایان این است که این سه نفر باید توبه کنند تا رهایشان کنیم. به اعتقاد من این حرف چندان منطقی نیست و باید با تشکیل دادگاهی عادلانه به بررسی آن اتفاقات پرداخت و مقصران اصلی را شناسایی کرد. ادامه حصر را قانونی نمی‌دانم و تمام سعی خود را برای اتمام این ماجرا به کار خواهم بست.» مطهری همچنین در واکنش به اظهارات یکی از دانشجویان که گفت در موضوع حصر جز حرف و شعار کاری نکرده‌اید، خاطر‌نشان کرد: «به هر حال حرف وشعار هم وظیفه ما است و زبان یک نماینده باید خوب کار کند، ضمن اینکه این حرف‌ها مقدمه عمل است. نمی‌دانم چه عملی باید انجام دهم. عملیات انتحاری؟ یا اینکه برای رفع حصر به در خانه اینها برویم؟» که دانشجویان در واکنش به مطهری گفتند: برویم! اما مطهری به مزاح پاسخ داد: «فکر می‌کنم اگر شما از این سالن بیرون بروید همه فرار می‌کنید‌ زیرا چنان رعبی ایجاد شده که کسی جرات این کارها را ندارد. ما واقعا می‌خواهیم موضوع را از راه‌های مسالمت‌آمیز حل کنیم و نیازی به اینگونه رفتارها نیست. به هر حال وضعیت حصر روشن و حالا زمان عمل است.»
مطهری تاکید کرد: ما به عنوان نماینده تصمیم داریم ملاقاتی با رهبری و محصوران داشته باشیم تا بتوانیم این مشکل را که مانعی در راه وحدت ملی است، حل کنیم.

منبع: سرویس جامعه جهان صنعت: امیرحسین میراسماعیلی‌- ظهر دیروز در دانشکده پلی‌تکنیک دانشگاه

آخرین اخبار