مطهری: دانشجویان با تدبیر مقاومت کنند

روز گذشته جمعی از فعالان دانشجویی در دیدار با نمایندگان تهران از برخوردهای صورت گرفته با دانشجویان و نشریات دانشجویی انتقاد کرده و خواستار ورود مجلس به این مساله شدند. در این دیدار که با حضور جمعی از نمایندگان مجلس«آقایان مطهری، صادقی، وکیلی و سروش» و مسئولان دولتی برگزار شد، دانشجویان دغدغه‌های خود در زمینه‌های فرهنگی، علمی و سیاسی را با نمایندگان مجلس در میان گذاشتند.

انتقاد از برخورد با برنامه‌های انجمن‌های دانشجویی
در ابتدای این دیدار دبیر اتحادیه انجمن‌های علمی- دانشجویی علوم سیاسی کشور، نخستین دانشجویی بود که مشکلات انجمن‌های علمی را بودجه، عدم هماهنگی معاونت‌های دانشگاهی درباره برنامه‌های انجمن‌های علمی، عدم پیشتیبانی دانشگاه‌ها از فعالیت‌های انجمن‌، دخالت در انتخابات، محدودیت‌ درباره ورود به برخی مسائل مانند وضعیت علمی گروه آموزشی و نهایتا برخورد با برنامه‌های انجمن‌های علمی دانست. وی در توضیح مورد اخیر گفت:«این مورد بیشتر در ارتباط با انجمن‌های علمی دانشجویی رشته و گرایش‌های علوم انسانی و به‌ویژه رشته‌های علوم سیاسی، علوم اجتماعی، حقوق، جغرافیای سیاسی بروز می‌کند. برنامه‌های انجمن‌های علمی را اقدامی خلاف قانون مطرح می‌کنند؛ در صورتی که برنامه‌های انجمن‌های علمی بایست در معاونت فرهنگی و اجتماعی طرح شود و مجوز دریافت دارد.»

نشست تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب لغو می‌شوند
همچنین صادق آرامش دانشجو و فعال سیاسی با بیان مشکلات برخی تشکل‌ها برای فعالیت و تاسیس اتحادیه گفت:«مگر طبق قانون هیات نظارت مرکزی نباید نهایتا ظرف دو ماه جواب موافقت یا مخالفت با درخواست اتحادیه را اعلام کند؟ اکنون بیش از ۹ ماه از ارائه درخواست تاسیس اتحادیه‌های دانشجویی می‌گذرد. نشست‌های سراسری طیف‌های مختلف تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب اکثرا یا به دلیل برخی فشارها لغو می‌شوند یا حتی در صورت برگزاری با کارشکنی‌های متعدد روبرو می‌گردند.» وی در ادامه سخنان خود ابراز نگرانی کرد که:«بیم آن می‌رود دانشجویان متعهد به آرمان‌های انقلاب و دردمند تعالی کشور به سمت ناامیدی بیشتر روند و عملا نتیجه بی‌تفاوتی دولت نسبت به دانشگاه، خودسانسوری بیشتر دانشگاهیان شود.»

مطهری: حرفه دانشجویان حرف نمایندگان است
علی مطهری در این نشست ضمن اشاره به سخنان دانشجویان حاضر گفت:«باید بگویم حرف‌هایی که شما امروز زدید حرف‌های ما هم هست، هم‌درد با یکدیگر هستیم. باید ریشه این اتفاقات بررسی شود و سپس به دنبال راه‌حل بود. همه ما قبول داریم که در کشور ما نگاهی غلطی نسبت به منتقد وجود دارد که این نگاه پس از سال ۸۸ نیز تشدید شده است. وی ادامه داد: این نگاه از هیچ منظری موجه نیست. به شخصه خودم فلسفه چنین نگاه و برخوردهایی را هیچگاه نفهمیدم. هنوز هم در بین برخی مسئولان امنیتی این نگاه وجود دارد و متاسفانه به این جمع‌بندی نرسیده‌اند که این نگاه غلط و هزینه‌ساز است.» نایب‌رئیس مجلس با انتقاد از عملکرد دولت افزود:«من معتقدم دولت از فرصت‌های به وجود آمده بهتر می‌توانست استفاده کند و خیلی از کارها را انجام دهد، ولی متاسفانه این کار را نکرد و کوتاه آمد؛ دولت می‌توانست با شور و هیجان به وجود آمده پس از انتخابات۹۲ جلو خیلی از اتفاقات را بگیرد، ولی شاهد چنین چیزی نبودیم و این انتقاد به دولت کاملا وارد است.»
مطهری سپس به نقش مهم دانشجویان در این زمینه اشاره کرد و گفت:«نکته دیگری که وجود دارد این است که خود دانشجویان هم باید با تدبیر مقاومت کنند، سخنران‌هایی که برنامه آنها لغو می‌شود باید مقاومت کنند، در حادثه شیراز با وجود برخی مخالفت‌ها مجوز برنامه کاملا قانونی صادر شده بود. پس از آن اتفاقات بنده پیگیری کرده و چون ایستادگی کردیم، بالاخره نتیجه داد و کار به عذرخواهی و تغییر استاندار رسید.» همچنین مطهری سخنان خود را با یک پیشنهاد به دانشجویان خاتمه داد:«پیشنهاد دیگر من این است که شما صحبت‌ها، نقدها و گزارش‌های خود را نزد رهبری و رئیس‌جمهور مطرح‌کنید. این مسائل باید در سطح کلان هم مطرح شوند.»

صادقی: تسامح با دولت بیش از این جایز نیست
سخنران بعدی این جلسه، محمود صادقی بود که سخنان خود را این‌گونه آغاز کرد: «همت و تلاش شما دانشجویان جای تقدیر دارد. البته برای رسیدن به فضای ایده‌آل باید صبر و مقاومت داشته باشیم. در مقدمه قانون اساسی، تحقق جمهوری اسلامی فرایندی تدریجی دانسته شده است و بنابراین برای رسیدن به آرمان مان که تحقق کامل جمهوری اسلامی است، باید صبر و مقاومت داشته باشیم.»نماینده تهران افزود: «بخش قابل توجهی از این مشکلاتی که شما گفتید، ناشی از یک ترس موهومی در بین مسئولان است. هنگامی که از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم، متوجه می‌شویم این ترس نباید وجود داشته باشد. البته تلاش‌هایی را در جهت مطالبات شما داشته‌اند اما به نظر ما این مقدار مطلوب نیست. ما بین برخی مسئولان دانشگاه‌ها شاهد انفعال هستیم. آنها از یک تلفن هراس دارند و حاضر به دادن هیچ هزینه‌ای نیستند. در حالی که اگر هرکس به مسئولیت خود عمل می‌کرد، شاهد چنین چیزی نبودیم.»

آخرین اخبار