در ذکر مصیبت اصحاب فرهنگ

%d8%a2%d9%87%d9%86%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%aa%d8%b1دکتر علی جنتی در جلسه خداحافظی اش گفت بنا داشتیم به مانند دوره آقای خاتمی و مسجد جامعی به هنرمندان احترام بگذاریم، آنان را دلگرم کنیم ، اعتماد فرو ریخته آنان را بازسازی نماییم و امید را در دل ایشان زنده نگاه داریم.
علی جنتی هم نظیر وزیران ماقبلش بحران ها و چالشهای فراوان داشت اما به گمان من از دیدگاه عده ای مهمترین جرم نابخشودنی خاتمی و مهاجرانی و مسجد جامعی و جنتی همین تلاش برای احترام به اصحاب فرهنگ و هنر بوده است. اینکه موفق بوده اند یا نه حرف دیگری است اما اینکه به هنرمندان فحاشی نکنیم یا در مقابل بی حرمتی به آنان اعتراض کنیم جرم کمی نیست.
از دیدگاه برخی خانه سینما تعطیل باید باشد ، کنسرت های موسیقی لغو باید گردد، تئاتر کلاً مضر است و چون هنرمندان موجبات فسق و فجور را در جامعه فراهم می کنند اصل بر ممنوع الکاری و ممنوع التصویری آنان است مگر آنکه مجبور باشیم و برای تولید آثار مورد نظرمان به آنان احتیاج داشته باشیم . رسانه هایمان مجازند بدترین الفاظ را در حق هنرمندان بکارگیرند ایستادن در کنار آنان و قرار گرفتن با ایشان در یک قاب عکس گناه است. اگر روزی هنرمندی در جشنواره ای معتبر و بین المللی افتخاری کسب کرد یا جایزه ای برد یحتمل قطعه ای از پازل ناتوی فرهنگی دشمن را تکمیل کرده است. همان بهتر که بهرام بیضایی و ناصر تقوایی و عباس کیارستمی و اصغر فرهادی و دیگران بروند در خارج از مرزها فیلم بسازند و محمد رضا شجریان اجازه خواندن در ایران نداشته باشد چرا که دیواری کوتاه تر از دیوار آنها نمی شناسیم.
به عقیده من هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر ایران نجیب ترین و مظلوم ترین مردمانند. آنها شایسته احترامند ، شایسته حمایت و پشتیبانی اند و نظام جمهوری اسلامی می باید آغوش خود را برای آنان باز کند و بر زخمهای کهنه آنان مرهم نهد.
من به حسب علاقه ای که به حوزه هنر داشته ام و پدرم نیز از جمله خادمان عرصه فرهنگ می باشد در بسیاری از مجامع اهالی فرهنگ و هنر حضور یافته ام و با ایشان همنشین بوده ام و می دانم که هیچ چیز جز احترام نمی خواهند. آنان در طوفانی ترین شرایط چراغ هنر را روشن نگاه داشته اند و من به عنوان یک فعال فرهنگی وظیفه خود می دانم تا با حفظ هویت طلبگی ام از ساحت هنر و هنرمندان دفاع کنم آثارشان را ببینم حرفهایشان را بشنوم و بیاندیشم که چگونه می توانم وظیفه خود را برای اعتلای فرهنگ ایران انجام دهم.
باید به احترام تمامی هنرمندان و اصحاب فرهنگ ایران برخیزیم به آنها افتخار کنیم

آخرین اخبار