تاریخ درج خبر : ۱۳۹۵/۰۸/۰۴
کد خبر : ۱۲۰۹۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

“فرهنگی بازنشسته” که باشی وضعیتت همه جا شبیه هم است

%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c%d8%a7%d9%86فرقی نمیکند در پایتخت باشی یا در شهری دورافتاده از پایتخت ؛ “فرهنگی بازنشسته” که باشی وضعیتت همه جا شبیه هم است!
امروز برای معالجه چشم چندساعتی را در درمانگاه مرکزی فرهنگیان تهران گذراندم و آنچه من امروز آنجا دیدم چیزی بیش از دیدن آدمهای معمول جامعه بود! من امروز حقیقت های عریان سرزمینم را زنده دیدم با چشم های خودم!
من امروز اندوه را دیدم که عصا به دست از پله های ساختمانی فرسوده در پایین شهر بالا می رفت، من درد را دیدم که عینکی ته استکانی بر چشم زده در راهروهای طولانی انتظار آمدن پزشک را منتظر بود، من تاریخ زنده ای از سرانجام سی سال ایستادن در پای تخته های سیاه و آموختن سپیدی به نسلهای متوالی کشورم را دیدم که در برابر گستاخی منشی ها و صندوقدارها سکوت میکرد!
کمرهایشان خمیده بود، زانوهایشان نای نگه داشتن وزنشان را نداشت، چهره هایشان رنج کشیده و رنگ پریده بود. ساختمان آسانسور نداشت و به زحمت زیاد از پله ها بالا میرفتند.بعضی دست در دست نوه یا فرزندی ولی بیشترشان تنها همان عصا را داشتند و بس! همه داشته هایشان را سی سال قطره قطره چکانده اند به پای نسل های متوالی تا ریشه سواد در خاک مرزوبومشان محکم شود و حالا در روزهای ناتوانی نه دست گیری دارند و بدتر از همه نه حرمت و ارجی! در این روزگار پیری آواره این مطب ، آن درمانگاه و فلان پزشک شده اند یا بازیچه بیمه هایی که خودشان هم نمیدانند چه میخواهند از این قشر رنج کشیده! ده ها جور بیماری که میراث همان سی سال ایستادگی ست در پای تابلوهای سیاهی که باید چراغ سواد را پیش رویشان می افروختند تا لوح سپیدی شوند برای امروز جامعه! و چه جامعه ای؟کیست که قدر بداند؟ کیست که حرمت بدارد؟ و کیست که دستی بگیرد از این مردان و زنانی که قربانی بی سیاستی دولتها شده اند؟
من امروز با چشم های خودم بیهودگی “ز گهواره تا گور دانش بجوی” را دیدم و کور شوم اگر دروغ بگویم!!

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

این مطلب توسط «روشنا جهانگیرفام» در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. نظر سوژه های دارای ارزش خبری را از شبکه های اجتماعی رصد و بازنشر می کند.
موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰