معرفی گزینه‎های سرپرستی سه وزارت‎خانه بی وزیر

نسیم پاییزی ترمیم کابینه در پاستور با شدت می‌وزد. خبرها از تغییرات در پاستور هر روز قطعی‌تر و در عین حال گسترده‌تر می‌شود. امروز رییس‌جمهور باید در مورد سرپرستان سه وزارتخانه که وزرایش از دولت کناره گرفته‌اند تصمیم بگیرد و حکم امضا کند. اگر تا دیروز خبر تغییر تنها برای صندلی وزیر ارشاد در هیات دولت بود، این‌بار خبرها از تغییر در دو وزارتخانه دیگر نیز حکایت می‌کند. یکی وزارت آموزش و پرورش است که همین دیروز نمایندگان مجلس استیضاح او را اعلام وصول کردند و دیگری وزیر ورزش است که نارضایتی‌ها از او روز به روز در حال افزایش بود. سه گزینه‌ای که قرار است تنها هشت ماه مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری جای خود را به نیروهای جدید بدهند اما چرا این سه وزارتخانه؟ سه وزارتخانه‌ای که روحانی آن را برای تغییر انتخاب کرده است همان وزارتخانه‌هایی هستند که مسوول مستقیم سه گروه اصلی از پایگاه رای حسن روحانی هستند و به نظر می‌رسد که عزم دولت برای تغییر در آنها به همین علت است. دیروز روز پر خبری برای دولت بود. وزیر ورزش و جوانان استعفا داد و از وزارتخانه خیابان سئول خداحافظی کرد. وزیر ارشاد در انتظار پاسخ مثبت رییس‌جمهور به استعفایش بود اما ساعت شش عصر روز گذشته دفترش را ترک کرد و دوره علی اصغر فانی در وزارت آموزش و پرورش به پایان رسیده است.

وزارت ارشاد و خبری که در پیش است
علی جنتی نخستین وزیری بود که احتمال تغییرش با استعفایی که خود نوشته و برای پاستور فرستاده بود شنیده شد. استعفایی که خیلی زود آغاز‌کننده فصل تغییر بود. با این همه هرچند که «اعتماد» از استعفای علی جنتی در روز شنبه خبر داده بود اما دیروز در میان خبرهایی که از تغییر در دولت می‌آمد از استعفای جنتی نیز دوباره خبر آمد. با اینکه منابع مطلع از درون ساختمان وزارت ارشاد خبر می‌دادند که هنوز خبری از پذیرش استعفای علی جنتی از سوی رییس‌جمهور نشده است اما با این همه ساعت شش عصر روز گذشته علی جنتی دفتر خود را تعطیل و ترک کرده است و شنیده‌ها حاکی از آن است که سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی خواهد شد.

وزارت آموزش و پرورش و روزهای لب تیغ
علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش اما دیروز روز ناخوشی داشت. در جلسه علنی مجلس خبر اعلام وصول استیضاحش را شنید و کمی بعدتر وقتی عصر در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود زمزمه استعفایش شنیده شد؛ استعفایی که خبرگزاری ایسنا در مصاحبه با یک منبع آگاه در ریاست‌جمهوری آن را تایید شده عنوان کرد. کمی بعدتر اما سایت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگویی این خبر را تکذیب کرد و کمی بعدتر خود علی اصغر فانی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اصولگرای تسنیم گفت: «من قویا موضوع استعفا را تکذیب می‌کنم؛ هم‌اکنون از جلسه شورای عالی فرهنگی می‌آیم و این روزها خودم را برای موضوع استیضاح آماده می‌کنم تا به واسطه بررسی استیضاح در مجلس گزارشی از کارنامه عملکرد خودم در طول تصدی بر وزارت آموزش و پرورش را به نمایندگان و مردم ارایه کنم.» علی‌اصغر فانی هرچند با تکذیب استعفایش نشان داد که خیال رفتن از وزارتخانه را ندارد و برای روز استیضاحش خود را آماده می‌کند اما خبرهایی که از بدنه دولت بیرون می‌آید نشان می‌دهد که احتمال کنار گذاشته شدن او وجود دارد و شاید هم دولت ترجیح دهد که تصمیم‌گیری در این مورد را به مجلس محول کند. اما نکته جالب در مورد وضعیت علی اصغر فانی این بود که دولت از استعفا خبر می‌داد و فانی استعفا را تکذیب می‌کرد. حتی برخی خبرها حاکی از این بود که دولتی‌ها به مجلس پیغام فرستاده و درخواست کرده بودند که استیضاح وزیر آموزش و پرورش اعلام‌وصول نشود. تقاضایی که خود نشان می‌داد دولت تصمیم به کنار گذاشتن وزیر آموزش و پرورش دارد و همین نشانی برای پایان دوره فانی در این وزارتخانه با وجود تکذیب‌هایش است. دیروز هم خبر آمد که سیدمحمد بطحایی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی فانی نیز قرار است به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی شود.

پایان روزهای «محمود گودرزی»
نخستین خبر استعفایی که شب گذشته تایید شد خبر استعفای محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان بود. وزیری که موج نارضایتی موجود از او ماه‌ها بود که احتمال کنار‌گیری‌اش را شدت می‌بخشید. با این همه اما احتمال رفتن محمود گودرزی از ساختمان خیابان سئول از ابتدای هفته جاری شدت گرفت. جایی که با بلند شدن زمزمه استعفای وزیر ارشاد، خبر از ترمیم کابینه در بخش‌های دیگر هم آمد. وزارت ورزش و جوانان هم یکی از نخستین حدس‌ها برای تغییر بود. هرچند که خبر از تغییر سه وزیر ورزش‌و جوانان، آموزش و پرورش و ارشاد از ابتدای هفته جاری آمده بود اما دیروز وزیر ورزش ترجیح داد که خود از میدان دولت کنار رود و به همین علت بود که روز گذشته نخستین استعفای وزرای دولت یازدهم با نام او گره خورد. خبری که گویای این مساله بود که وزیر ورزش و جوانان پس از یک جلسه با حسن روحانی، رییس‌جمهور ترجیح داده که استعفا بدهد. کمی بعدتر اما خبر از سوی روابط عمومی وزارت ورزش تایید و عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با میزان، این خبر را تایید کرد. ساعاتی بعد اما خبرهای دیگری هم آمد که وزیر ورزش و جوانان از کارکنان وزارتخانه نیز خداحافظی کرده و محل کار خود را ترک کرده است؛ مساله‌ای که نشان می‌داد حتی استعفای گودرزی نیز پذیرفته شده است. با این همه خبرهای تکمیلی‌تر از جایگزین‌های محمود گودرزی همچنان نامشخص بود. خبرها از مذاکره با مرتضی بانک، رضا صالحی امیری، محسن مهرعلیزاده، نصرالله سجادی و مسعود سلطانی فر بیرون آمد اما در این میان شانس رضا صالحی‌امیری به نظر از همه بالاتر می‌رسد. در مورد سرپرست وزارت ورزش و جوانان نیز خبرگزاری فارس خبر داد که «بعد از استعفای گودرزی و طبق قانون، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش به عنوان سرپرست این وزارتخانه موقتا امور کار را در دست خواهد گرفت تا دولت به‌طور رسمی سرپرست را معرفی کند. بر این اساس سیدمناف هاشمی موقتا زمام امور وزارتخانه ورزش و جوانان را برعهده خواهد گرفت.»

زمانی برای معرفی سرپرست
رییس‌جمهور حالا علاوه بر آنکه باید به فکر معرفی وزرای جدیدی به مجلس باشد باید به فکر سرپرست برای وزارتخانه‌ها نیز باشد؛ سرپرستانی که شاید شانس معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه‌ها را نیز داشته باشند. حالا تا اینجای کار رفتن وزرای ارشاد، ورزش و آموزش‌و‌پرورش از کابینه قطعی شده است و رییس‌جمهور امروز در مورد سرپرستان این سه وزارتخانه تصمیم می‌گیرد.

+روزنامه اعتماد

آخرین اخبار