تاریخ درج خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
کد خبر : ۱۲۰۶۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -
یک سال پس از «برجام» تحقق یافت

ایجاد ۱۵۰ هزار اشتغال با صادر ات فرش به امریکا

untiddtled-1 فرش ایرانی به عنوان مهم‌ترین محصول صادراتی به امریکا بعد از سالها رکود، پس از برجام توانست جایگاه خود را دوباره پیدا کند. از سال ۷۸ امریکا مقصد مستقیم تنها یک درصد از صادرات فرش ایرانی بود. طی ده سال فعالیت بازرگانی، فرش ایرانی در امریکا به یک برند کاملاً شناخته شده تبدیل شد و در سال ۸۸ میزان صادرات به امریکا به رقم ۸۰میلیون دلار و معادل ۲۰درصد از کل صادرات فرش ایران در جهان رسید. سال بعد اما با اعمال تحریم‌ها صادرات این محصول به‌صورت رسمی به امریکا که مهم‌ترین خریدار فرش دستباف در جهان است، متوقف و برای صادرات به دیگر کشورها نیز محدودیت های زیادی برای انتقال پول و حمل ایجاد شد.
در مدت تحریم و ممنوعیت مراودات تجاری ایران و امریکا ، فرش ایران بازار اصلی خود را در امریکا و کشورهای دیگری مثل آلمان کاملاً به پاکستان و هند واگذار کرد. بر اساس گزارش اداره آمار امریکا پس از سال ۸۸ میزان کل صادرات ایران به امریکا به رقم ناچیز یک میلیون دلار در سال رسید و در سالهای بعد همین میزان سفارشاتی که از قبل جریان داشت نیز صفر شد.
فرصت تحریم‌ها برای رقبای پاکستانی و هندوستانی ایران در بازار فرش کافی بود تا جای ایران را در بازار امریکا و کشورهای اروپایی پر کنند و کم‌کم نام و اعتبار فرش دستباف ایرانی از بازار جهان به فراموشی سپرده شود. اما پس از توافق هسته‌ای و پیگیری تیم مذاکره‌کننده ایرانی برای صدور سریع مجوز واردات کالاهای استراتژیک مانند فرش، زعفران و خاویار ایران به امریکا که همیشه درصد بالایی از مبادلات تجاری این دو کشور را شامل می شد با جهش سریعی بازرگانان ایرانی توانستند سهم قابل توجهی از بازار امریکا را کسب کنند.
صادرات از صفر به ۶۸ میلیون دلار رسید
بر اساس گزارش اداره آمار ایالت متحده، صادرات ایران به امریکا که در سال ۲۰۱۴ صفر شده بود، از ابتدای امضای برجام تا ماه آگوست۲۰۱۶،‌ ۶۸میلیون دلار بوده که از این میزان ۴۷میلیون دلار (۶۹درصد کل صادرات) مربوط به فرش ایرانی بوده است. یکی از فعالان صادرات فرش در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: ارزش صادرات فرش در سال های گذشته از رقم ناچیز و نزدیک به صفر در حالی به مبلغ ۴۷میلیون دلار رسید که این رقم تنها ارزش اعلام شده برای کم شدن تعرفه گمرکی واردات به امریکا از صادرکنندگان است و ارزش واقعی آن بسیار بیشتر از این رقم است.
وی افزود: به ازای هزار دلار رقم ثبت شده به‌عنوان صادرات فرش و با توجه به ارزش واقعی بالاتر فرش ایرانی، ۳فرصت شغلی ایجاد می‌شود و می‌توان گفت صادرات ۵۰ میلیون دلار فرش در سال ۱۵۰هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است. برای بافت هفت متر مربع فرش در سال به دو قالیباف، یک نفر در هر مجموعه پشم ریس و خدمات، رنگرزی، فروشندگی دارقالى و ابزار و نخ و پشم، قالیشوی، فروشنده واسطه، بسته بندى، باربرى داخلى و حمل‌ونقل نیاز است و با در نظر گرفتن دلار به نرخ ۳۶۰۰ تومان، برای رساندن میزان صادرات فرش به رقم ۵۰میلیون دلار در سال ۱۵۰هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

این مطلب توسط «روزنامه ایران» در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. نظر سوژه های دارای ارزش خبری را از شبکه های اجتماعی رصد و بازنشر می کند.
موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰