تاریخ درج خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
کد خبر : ۱۲۰۵۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

عمارت قزاقخانه

%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%d9%87معماری تلفیقی سنتی و مدرن برایم حس خوشایندی دارد. بر خلاف نماهای ساختمان ها و خیابان های مدرن تهران که از سرگشتگی و بی هویتی رنج می برد و انسان در آن کمتر احساس آرامش می کند، در بافت تاریخی و سنتی تهران اواخر دوران قاجار و آغاز دوران پهلوی کاملا این حس آرامش مشهود است. فرصت نیم ساعته ای که دست داد تا در خیابان سی تیر وارد محوطه وزارت خارجه شوم و این عکس را از عمارت قزاقخانه بگیرم. جایی که زمانی پادگان نظامی بود و سپس به مقر وزارت جنگ در دوره پهلوی تبدیل شد و اینک بخشی از ساختمان های زیر مجموعه وزارت امور خارجه است.


نظر: توضیحات نوشته شده در ویکی‎پدیای فارسی این اثر بدین منوال است که میدان مشق در تهران در دوره‌ی فتحعلی‌شاه قاجار بنا نهاده شد و مساحت آن بیش از ۱۶۰ هزار مترمربع بود. این میدان یکی از نخستین و بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران بود. پادگان نظامی دودمان قاجار در این میدان پا گرفت و قزاق‌ها در آن تمرین رژه و مشق نظام می‌کردند. در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار، ساختمان جدید ساخته شد که آن را عمارت «قزاقخانه» نامیدند. در زمان مظفرالدین‌شاه و رضاشاه پهلوی دگرگونی‌های بیشتر دیگری در ساختمان پدید آمد.

ساختمان قزاقخانه، نخستین ساختمان در مجموعه میدان مشق است که در همان دوران فتحعلی‌شاه قاجار بنیادگذاری شد. پس از آن رفته رفته در زمین روبروی این ساختمان ساختمان‌های دولتی دیگری چون کاخ شهربانی، وزارت خارجه، موزه ایران باستان و چند بنای دیگر ساخته شد.

قزاقخانه تا دهه گذشته از املاک ارتش به شمار می‌رفت و در این مدت دگرگونی‌های بسیاری در بنا و نمای درونی و برونی آن پدیدار شد. برای نمونه‌ بر روی دیوار بیرونی این عمارت کاشی‌ها و آجرهای عصر قاجار از بین رفته و با گچ سفید پوشانده شده‌ است.

در سالهای نخستین دهه هشتاد خورشیدی دانشگاه هنر تهران مجموعه قزاقخانه را از ارتش خریداری کرد و برنامه داشت تا پس از بازسازی و بهسازی آن، کاربری آن را به دانشگاه تغییر دهد. اما از آن زمان تا کنون تنها یکی از ساختمان‌های این مجموعه (بخش باختری) را با موفقیت بازسازی کرده است.

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

این مطلب توسط «مهران کرمی» در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. نظر سوژه های دارای ارزش خبری را از شبکه های اجتماعی رصد و بازنشر می کند.
موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰