رییس‌جمهور کلمبیا برنده جایزه صلح نوبل شد

نوبل صلح یک نماد است. نمادی از تلاش و ممارست برای به نتیجه رساندن یک موضوع مهم که مانعی بر سر صلح بین‌المللی به شمار می‌آید. هرچند این جایزه همیشه نمی‌تواند عادلانه باشد اما گاهی به مانند سال ٢٠١٣ که به سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی، یا سال ٢٠١۵ که این جایزه به کمیته ملی گفت‌وگوهای تونس رسید، این انتخاب را می‌توان قابل ستایش خواند که هرکدام در بخش‌های مختلفی از جهان چالشی را مرتفع کردند. حالا روز گذشته مجموعه نوبل از میان تعداد کثیری از نامزدها، جایزه صلح نوبل را به رییس‌جمهور کلمبیا اعطا کرد چرا که او به قراردادی دست یافت که می‌توانست به ۵٢سال جنگ داخلی خاتمه دهد، جنگی که طولانی‌ترین جنگ در امریکا به شمار می‌آید هرچند که چند روز پیش‌تر این توافق در رفراندومی توسط مردم با اختلافی اندک رد شد.
با این وجود می‌توان گفت که هرچند این توافق از سوی مردم کلمبیا با اختلافی اندک رد شد اما اعطای جایزه صلح نوبل به خوان مانوئل سانتوس را می‌توان حمایت و امیدی دوباره برای ادامه مذاکره میان دولت و شورشیان فارک دانست که به آتش بس خود ادامه دهند و توافقی تازه را با یکدیگر رقم بزنند.
با این حال تحلیلگران معتقدند که مردم به این دلیل توافق را رد کردند که امتیازات فراوانی به گروه فارک داده شده بود تا آنها به توافق تن دهند و بخشی از مردم معتقدند مذاکرات باید ادامه پیدا کند و حتی برخی می‌خواهند که دولت مبارزه را ادامه دهد.
با این وجود کمیته نروژی نوبل آقای سانتوس را به دلیل تلاش مجدانه در جهت پایان دادن به بیش از ۵٠ سال جنگ داخلی در کشور، مستحق این جایزه دانستند. گفتنی است هرچند رفراندوم موجب شده است تا توافق نهایی اجرایی شود، اما کماکان آتش بس میان فارک و دولت کلمبیا ادامه دارد.
رییس کمیته اعلام جایزه صلح نوبل هنگام اعلام این خبر گفت: ما از آقای سانتوس برای شروع این روند تقدیر می‌کنیم هرچند که مردم کلمبیا توافق صلح را رد کرده‌اند. وی افزود امیدوار است که اعطای جایزه به آقای سانتوس به شرایط آینده کمک کند. او گفت: این کمیته امیدوار است که جایزه صلح قدرت لازم را برای به نتیجه رساندن و موفقیت این روند بدهد. علاوه براین کمیته امیدوار است در سال‌های آینده مردم کلمبیا میوه روند آشتی را درو کنند.
لازم به ذکر است آقای سانتوس وعده داده تا با تغییرات در توافقنامه صلح، آن را به سرانجام برساند که این موضوع می‌تواند در راستای تحقق صلح کمک کند. خبرنگاران از اعضای کمیته صلح نوبل سوال کرده‌اند که چرا فرمانده ارشد فارک که در راستای این توافق قدم برداشته در کنار آقای سانتوس قرار نگرفته است که در پاسخ خانم کلمن از اعضای کمیته اعلام کرد: این کمیته هرگز در مورد کسانی که این جایزه را دریافت نمی‌کنند، نظر نمی‌دهد. اما وی افزود: دلایل بسیار قوی برای انتخاب آقای رییس‌جمهور وجود داشت که از جمله این موارد نقش خود رییس‌جمهور و حمایت از این روند از جمله دلایل اصلی این انتخاب بوده است.
گفتنی است هیات انتخاب ٣٧۶ نامزد را پیش روی خود داشتند که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. از میان نامزدها ٢٢٨شخص و ١۴٨ سازمان وجود داشته است. سران دولت، مقامات دولتی و نمایندگان مجلس، قضات خاص و استادان، برندگان گذشته این جایزه، اعضای سابق و فعلی این کمیته از جمله افرادی بودند که در این لیست حضور داشتند. لازم به ذکر است کمیته پنج نفره نوبل توسط پارلمان نروژ منصوب می‌شود و اعضای این کمیته شش سال خدمت خواهند کرد. جایزه در دهم دسامبر سال مرگ آلفرد نوبل که نماد این جایزه محسوب می‌شود در مراسمی در اسلو تقدیم برندگان می‌شود. جایزه نقدی آن هم ٨ میلیون کرون سوئد معادل ٩٣٠هزار دلار است.
گفتنی است از سال١٩٠١ فرآیند اعطای جایزه صلح نوبل آغاز شده که به ١٠۴ شخص و ٢٣ سازمان این جایزه داده شده است. دو سازمان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد تاکنون بیش از یک بار این جایزه را به دست آوردند. در برخی موارد نیز بیش از یک فرد این جایزه را کسب کرده است. همچنین لازم به ذکر است که اگرچه گمانه زنی‌هایی در مورد برندگان جایزه وجود دارد، اما این کمیته هیچگاه نام نامزدها را فاش نمی‌کند و اطلاعات و فرآیند نامزدی افراد به مدت ۵٠ سال به صورت مخفی و محرمانه نگهداری می‌شود.

+اعتماد

آخرین اخبار