برداشت‎هایی از فروشنده

از اونجایی که معتقدم یه فیلم خوب رو باید حداقل دو بار دید، فروشنده مجدداً منو به سینما کشوند. خوندن نمایشنامه‌ی آرتور میلر برای دیدن فیلم لازم بود. اوج فیلم برای من تقابل عماد و رعنا در انتهای فیلم بود. جایی که رعنا با بهت و ناباوری به عماد میگه: عماد تو میخوای “انتقام” بگیری ازش؟؟!! همین دیالوگ کل فیلم رو داشت… و برداشت های من
*سیستم سرمایه داری بصورت اشاره‌ای مختصر، یکی از عوامل اصلی و البته پنهان فروپاشی هر دو زندگی (زندگی های واقعی افراد فیلم و زندگی ویلی لومان شخصیت اصلی تئاتر) بوده. سرنوشت ویلی به عنوان یکی از قربانی‌های بارز این سیستم بود، از طرفی شروع اتفاقات فیلم با خراب شدن خونه‌ی عماد و رعنا رخ داد، که علت اون هم تخریب خودخواهانه‌ی ساختمون بخاطر گودبردرای بیل مکانیکی بوده ( که به نظر من اشاره‌ای به وضعیت بساز بفروشی داشت که می تونه نماد سرمایه‌داری توی جامعه‌ی خودمون باشه) و همین گودبرداری ترک‌هایی روی آشیونه‌ی عماد و رعنا و بصورت خیلی واضح‌تر، بالای تختخوابشون -بعنوان نمادی از زندگی زنا‌شویی‌شون- گذاشت، قابل پیش بینی بود که قراره روی زندگی‌شون تاثیرات سوء داشته باشه.
*شباهت گریز ناپذیر شخصیت و زندگی واقعی پیرمرد مجرم، با زندگی ویلی که عماد نمایشش رو بازی میکرد. وضعیت بد اقتصادی در آخر عمر، به خطر انداخته شدن سلامتی، خیانت در زندگی زناشویی (اون هم به واسطه المان حمام در هر دو داستان)
. *شباهت زندگی صدرا (پسر کوچک فیلم) با زندگی پسر آهو (روسپی‌ و مستأجر قبلی خونه) که ما توی فیلم نمی بینیمشون. از طریق ادامه دادن نقاشی‌های روی دیوار، همین طور پالتوی قرمز زن فاحشه‌ی تئاتر، و پالتوی قرمز زن روسپی وقتی که بابک داره وسایلش رو جمع می‌کنه.
*سیر تغییرات شخصیت عماد که خیلی خوب بازی شد … عماد شخصیت اخلاق مداری بود، هم رابطه‌ش با شاگرداش اینو نشون میداد، هم در مورد اتفاقی که توی تاکسی افتاد میشد فهمید. و اصلا خودخواه هم نبود، این رو از طریق کاکرد چندگانه‌ی همین حادثه‌ی تخریب خونه‌شون متوجه میشم، وقتی خونه داره تخریب میشه و عماد میره پسر معلول همسایه رو کول می‌کنه … ولی همین عماد آخر فیلم حاضر نمیشه حتی به درخواست رعنا، پیرمردی که به زندگیش لطمه زده رو ببخشه، حتی به قیمت مرگ پیرمرد.
*در انتها رعنا عماد رو تنها گذاشت، چون ازش ناامید شد. این دوربین بود که همراه با رعنا از خونه خارج شد … و با زدن کلید فیوزهای خونه، به مثابه یک صحنه‌ی تئاتر که با مرگ بازیگر چراغ‌ها خاموش میشن، نور صحنه قطع میشه. نمایش تموم شده.

آخرین اخبار