اوباما: اسراییل نمی‌تواند تا ابد زمین‌های فلسطینی را اشغال کند

هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی آغاز به کار کرده است که در روز نخست آغاز رسمی این نشست، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و باراک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده هر دو برای آخرین بار در این پست‌ها سخنرانی کردند. باراک اوباما برای نخستین بار در ٨ سال گذشته دیرهنگام به محل مجمع عمومی رسید و در نتیجه سخنران دوم این‌مجمع نبود. سخنرانی باراک اوباما مانند همیشه نطق آتشینی بود که در آن اوباما نیم نگاهی به موفقیت‌های دولتش در هشت سال حضور در کاخ سفید داشت و توصیه‌هایی هم به ظن خودش برای جهان بهتری که می‌تواند پیش رو باشد. وی سخنان خود را با این ترجیع‌بند آغاز کرد که جوامع ما با ابهام، ناراحتی و فراز و فرودهای بسیار مملو شده است و افزود: با وجود پیشرفت‌های چشمگیر اما همزمان با اینکه مردم اعتماد خود را به نهادها از دست می‌دهند دولتمداری سخت‌تر می‌شود و تنش‌های میان کشورها هم سریع‌تر از عمق به سطح می‌رسند.
اوباما در بخش‌هایی از سخنان خود اشاره مستقیمی به نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا داشت و گفت که کشوری که با دیوارها احاطه شده باشد تنها و تنها خود را محبوس و محصور کرده است. وی در ادامه گفت: در این لحظه همه ما یک انتخاب داریم: می‌توانیم با توسل به مدل همکاری و همگرایی بیشتر حرکت کنیم یا به سمت جهانی حرکت کنیم که به سرعت به سمت واگرایی و مرزبندی‌های قومی، ن‍ژادی و مذهبی می‌رود. می‌خواهم به شما بگویم که ما باید به سمت جلو حرکت کنیم و هرگز به عقب بازنگردیم.
اوباما در ادامه سخنانش از سیاست‌هایی دفاع کرد که در سال‌های حضور وی در کاخ سفید مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند از جمله تجارت جهانی و مساله مهاجرت. وی در حالی که در خصوص تداوم صادرات تروریسم هشدار می‌داد، گفت: کشورها نباید با عدم استقبال از مهاجران و خارجی‌ها خود را منزوی کنند. جهان برای ما کوچک‌تر از آن است که دیوار بسازیم و مانع از این شویم که مشکلات دیگران جوامع ما را هدف قرار دهند. جهان باید آغوش خود را بر مهاجران بگشاید.
رییس‌جمهور امریکا در ادامه با اشاره به اینکه امریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته باید نمونه‌های بهتری برای دموکراسی‌های نوظهور باشند از نقش پول در سیاست انتقاد کرد و افزود: عده‌ای از ما که به دموکراسی معتقد هستیم باید با صدای بلند حرف بزنیم چرا که هم حقیقت و هم تاریخ با ماست. رییس‌جمهور امریکا از حل مساله هسته‌ای ایران، احیای روابط با کوبا و نیز برقراری دولت دموکراتیک در میانمار به عنوان مهم‌ترین دستاوردهای دوران ریاست‌جمهوری خود یاد کرد. وی درباره موضوع هسته‌‌ای ایران گفت: از طریق دیپلماسی توانستیم مساله هسته‌ای ایران را حل و فصل کنیم. بعد از جنگ سرد خطر جنگ هسته‌ای را از جهان دور کردیم که این یکی از دستاوردهای قدرت‌های بزرگ جهانی است. ما نمی‌توانیم از چشم‌انداز یک جنگ هسته‌ای دور شویم تا وقتی که همگی نسبت به جلوگیری از آن متحد نشویم. اوباما در ادامه گفت: وقتی ایران قبول می‌کند که محدویت‌هایی را برای برنامه هسته‌ای خود اعمال کند این امنیت را در جهت بیشتر می‌کند و ظرفیت ایران را برای همکاری با کشورهای دیگر نیز افزایش می‌دهد، اما از طرف دیگر؛ وقتی کره‌شمالی یک سلاح هسته‌‌ای را آزمایش کند همه ما را به خطر انداخته است. وقتی کشوری بتواند این قاعده را زیر پا بگذارد باید پاسخگو نیز باشد. آن کشورهایی که سلاح هسته‌‌ای دارند، مثل امریکا، یک مسوولیت منحصر به فرد دارند که ذخایر سلاح‌های هسته‌ای خود را کم کنند و باید این تعهد را بدهند که دوباره این سلاح‌ها را آزمایش نکنند. وی سپس به مسائل اقتصادی در جهان نیز پرداخت و در این رابطه گفت: در طول ٢۵ سال گذشته تعداد کسانی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند از ۴٠درصد به ١٠درصد کاهش پیدا کرده است. باید کاری کنیم اقتصاد جهانی در خدمت همه باشد، نه فقط برای کسانی که در راس هرم هستند. باید هرگونه بنیادگرایی و نژادپرستی را کنار گذاشته و به اعتقادات مردم احترام بگذاریم. رییس‌جمهور امریکا در بخشی از سخنانش نیز با اشاره به گسترش دموکراسی در جهان گفت: تاریخ نشان داده که دیکتاتورها دو راه دارند، یا مردم را سرکوب کنند یا خارجی‌ها را مقصر بدانند، اما دولت‌ها باید در خدمت مردم باشد، نه برعکس. با وجود اینکه اوباما در آخرین نطق خود اشاره‌هایی به موفقیت‌هایش داشت اما وی در نخستین سخنرانی خود در سال ٢٠٠٩ به پرونده‌هایی اشاره کرده بود که در آخرین نطق وی تمام این حوزه‌ها غایب بودند. نمونه‌هایی مانند بستن کامل گوانتانامو، خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان و عراق و همچنین پرونده صلح میان فلسطین و اسراییل. صلح خاورمیانه در نخستین نطق وی در سال ٢٠٠٩ بسیار پررنگ و در آخرین نطق وی در روز گذشته عملا از شدت کمرنگی غایب بود.

البته وی در بخش‌هایی از سخنانش به بحران میان فلسطینیان و اسراییلی‌ها هم اشاره کرد و در این رابطه گفت: اگر فلسطینی‌ها از خشونت دست می‌کشیدند و اسراییل هم می‌فهمید تا ابد نمی‌تواند زمین‌های فلسطین را اشغال کند روابط دو طرف بهتر می‌شد.
اوباما با اشاره به بحران در سوریه گفت که در حال حاضر راهکار نظامی برای مواجهه با این بحران در حال پیاده شدن است اما در ادامه افزود که هیچ پیروزی نظامی قطعی وجود ندارد. دولت‌ها باید کار سخت توسل به دیپلماسی را ادامه دهند.
رییس‌جمهور امریکا در بخش‌هایی از سخنان خود افزود: روسیه با توسل به زور تلاش می‌کند «شکوه گذشته» خود را بازیابد. وی همچنین از نیاز «فوری» برای اجرایی کردن توافقنامه آب و هوایی پاریس سخن گفت.

آخرین اخبار