هیچ‌کس از مسئولان به استقبال طلایی‌های پارالمپیک نیامد

70679864_76142296eefdfسیامند رحمان که وزنه را بلند می‌کرد انگار با دستان پرتوان خود داشت قدرت ایران را به جهان نشان می‌داد، برای همین هم بلافاصله بعد از قهرمانی غرورآفرینش که مو به تن آدمی سیخ می‌کرد، رسانه‌های جهان شروع به تمجید از او کردند و موفقیت و رکوردشکنی او را خارق العاده دانستند. طنازها و کارتونیست‌ها از او نوشتند و کشیدند. طرحی به این موضوع اشاره داشت که «طلامند رحمان» در حرکت بعد کره زمین را بلند خواهد کرد و کره زمین را روی دستان او نشان می‌داد. فرصت‌طلبان و دلالان صفحات مجازی هم شروع به ساختن صفحاتی به نام سیامند کردند تا یک‌شبه مخاطبان چند ده هزار نفری جذب کنند و به داد و ستد خود رونق بیشتری دهند. این کار آنها آنقدر بیخ پیدا کرد که سیامند مجبور شد از همان ریو ویدئویی منتشر کند که اینها من نیستم و یکسری آدم معلوم الحال هستند که دارند از آب گل‌آلود ماهی خودشان را صید می‌کنند و بنده یک پیج بیشتر ندارم که آنهم به نام خودم است و بس. آن شب که ما سیامند را می‌دیدیم و به جهان فخر می‌فروختیم دنیا هم او را می‌دید؛ اما همین که یک روز از مسابقه او گذشته انگار اصلا سیامندی وجود نداشت.

همه ما در زندگی‌مان به دنبال یک الگوی مناسب هستیم تا در شریط سخت او را پیشروی‌مان قرار دهیم و از سختی‌ها سربلند خارج شویم. واقعا چه الگویی بهتر از سیامند رحمان و ساره جوانمردی؟! این دو و دیگر ورزشکاران پارالمپیکی ایران و هر آنکس که در پارالمپیک به میدان رفت و می‌رود اسطوره‌های زنده‌ای هستند که می‌توانند الگویی نه برای یک کشور بلکه برای دنیا باشند. تنها کافی است به این موضوع توجه کنید که چند میلیارد انسان در کره خاکی زندگی می‌کنند که از نظر جسمی سالم هستند؛ اما حتی برای سلامت خودشان هم که شده ورزش نمی‌کنند، آن وقت این افراد با تمام مشکلاتی که دارند با اراده‌ای آهنین به مبارزه با شرایط موجود پرداخته و به درجه‌ای از موفقیت می‌رسند که برای بسیاری از آدم‌ها به دور از باور است.
ساره جوانمردی در ریو نام خود را بالاتر از هر ورزشکار ایرانی جای داد و به موفقیتی رسید که کمتر کشوری به آن رسیده است. او به زن ایرانی معنای تازه‌ای بخشید، وقتی که هر دو بار که تیرهای خود را شلیک و طلا صید کرد تا با دو نشان زرین در جایگاهی در ورزش ایران قرار گیرد که پیش از این کسی جای نگرفته بود.
زهرا نعمتی تیرهایش را به هدف زد تا افسوس مدال از دست رفته پرچمدار کاروان المپیک را بخوریم، چرا که او می‌توانست در المپیک هم به مدال برسد؛ اما دست تقدیر مانع او شد تا چند هفته بعد یک بار دیگر در محل برگزاری مسابقات حاضر شود و این‌بار طلا را هدف بگیرد.
تیم فوتبال هفت نفره ایران بعد از درخشش خیره کننده خود در ورزشگاه «دئودورو» با نتیجه دو بر یک مقابل اوکراین شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی رسید. نایب قهرمانی ایران در این دوره از مسابقات در حالی حاصل شده که فوتبال هفت نفره از دوره بعد بازی‌های پارالمپیک حذف می‌شود. برزیل پیش از این دیدار موفق شد سه بر یک هلند را شکست دهد و به مدال برنز برسد.
نمایندگان ایران در ریو علاوه بر رقابت مستقیم با رقبای خود در جبهه‌ای دیگر نیز در حال مبارزه‌اند. شیطنت عربستانی‌ها آنجا هم علیه ایران و ایرانی در جریان است. سعودی‌ها نسبت به استفاده ایران از تصویر و عبارت «خلیج فارس» و نقشه گسترده ایران روی پیراهن و وسایل ورزشکاران ایرانی اعتراض دارند و بر این باور هستند که کاروان ایران با این کار و این طراحی سیاست را وارد ورزش در پارالمپیک کرده و این نوشته حرکتی تحریک آمیزی علیه عربستان و کشورهای عربی منطقه است. کاروان پارالمپیک عربستان پیش از این اعلام کرد که اعتراض رسمی خود را علیه کاروان ایران به کمیته برگزاری بازی‌های پارا ٢٠١۶ تقدیم کرده است. روزنامه الریاضیه عربستان در جدیدترین شماره خود نوشت که تهدید کاروان این کشور جواب داده و کمیته برگزاری بازی‌های پارالمپیک به کاروان ایران هشدار داده، چنانچه به حرکات تحریک آمیز خود ادامه دهند و شعارها و البسه اصلاح نشوند از ریو اخراج خواهند شد. این اظهارات و فشارها در حالی مطرح شده که هنوز دقیقا مشخص نیست طراحی نقشه ایران روی البسه کاروان ایران در پارالمپیک چه ایرادی داشته که سعودی‌ها را این گونه برآشفته کرده‌ است. تاکنون هیچ کدام از مسوولان کاروان ایران در ریو نیز در این باره هیچ اظهارنظری نداشته‌اند. کاروان پارالمپیک ایران در ریو با نام شهدای منا در این رقابت‌ها حضور یافته است. سال گذشته در حادثه منا و در موسم حج، در نتیجه بی‌تدبیری سعودی‌ها موجب شد که بسیاری از مسلمانان جهان در مکه شهید شوند.

سیامند: برای من مردم مهمند
شب گذشته وقتی همه خواب بودیم، بخشی از ورزشکاران کاروان شهدای منا از پارالمپیک ریو ٢٠١۶ به ایران برگشتند، در بین این افراد، سیامند رحمان به‌همراه سایر ورزشکاران کشورمان در وزنه‌برداری، ساره جوانمردی، تیم بسکتبال با ویلچر و… به کشور آمدند و مورد استقبال شدید حاضران در فرودگاه امام خمینی(ره) قرار گرفتند، البته این بازگشت پس از آن همه افتخارآفرینی نکته تاریکی داشت؛ نکته تلخ بازگشت پارالمپیکی‌ها به کشور، غیبت محسوس مسوولان بلندپایه وزارت ورزش و جوانان از جمله محمود گودرزی، وزیر ورزش و معاونان او در وزارتخانه بود و این در حالی است که کاروان پارالمپیک کشورمان تا پایان روز نهم مسابقات ۷ طلا، ۸ نقره و ۶ برنز کسب کرده است.
البته این دلیل نشد تا سیامند رحمان، ساره جوانمردی یا هریک از دیگر ورزشکاران پارالمپیکی ایران به غیبت متولیان ورزش ایران اعتراض کنند و رحمان در واکنش به نبود مسوولان وزارت ورزش گفت: «برای من مردم مهمند، دیروقت است دیگر.» و ساره جوانمردی می‌گوید: «نه‌تنها نیامدن‌شان انگیزه ورزشکاران را کم نمی‌کند، بلکه انگیزه‌شان را بیشتر هم می‌کند برای تلاش بیشتر.» و این در حالی است که بلافاصله بعد از درخشش جوانمردی در ریو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویری را پخش کرد که باعث تعجب همگان شد. ویدئویی که در آن وزیر ورزش در پایان مسابقات قبلی به استقبال جوانمردی رفته بود و وقتی ساره در انتهای پله‌های برقی فرودگاه به وزیر می‌رسد، محمود گودرزی به جوانمردی می‌گوید «من محمود گودرزی هستم، حالا می‌روی در تلویزیون برای من لغز می‌خوانی!» شاید به خاطر همین رفتار و حرف‌هاست که ساره این‌بار و در واکنش به سوال گزارشگر صدا و سیما مبنی بر غیبت مسوولان می‌گوید: «نه‌تنها نیامدن‌شان انگیزه ورزشکاران را کم نمی‌کند، بلکه انگیزه‌شان را بیشتر هم می‌کند برای تلاش بیشتر.» و حالا ساره جوانمردی پرافتخارترین ورزشکار پارالمپیکی ایران است.

+اعتماد

آخرین اخبار