علت دعوت سلیقه‌ای وزارت علوم از نمایندگان شوراهای صنفی چه بود؟

در حالی‌که چندروزی تا شروع ترم جدید تحصیلی دانشگاه‌ها باقی مانده است اما مشکلات صنفی دانشجویان پررنگ‌تر از پیش شده است. درحالی‌که هنوز برخی از دانشگاه‌ها از داشتن شورای صنفی محروم هستند، در دیگر دانشگاه‌ها نیز حتی در تعطیلات تابستان، اعتراضات صنفی متفاوتی شکل گرفت. در روزهای اخیر نیز چندین خبر در مورد تجمع دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در مخالفت با پولی‌سازی آموزش منتشر شد. اعتراضات دانشجویان به مشکلات صنفی و درخواست‌های متعدد آنها برای دیدار با وزیر علوم، در نهایت به جلسه‌ای با حضور معاونان وزیر علوم ختم شد که این جلسه نیز با حواشی بسیاری همراه بود. عدم افزایش هزینه‌های اسکان و تغذیه دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید، ابلاغ قانون افزایش سنوات تحصیلی، دسترسی آزاد به آیین‌نامه‌های مصوب وزارت علوم و جلسه با وزیر، چهار مطالبه دانشجویانی بود که چندی‌پیش، مقابل در وزارت علوم جمع شده بودند. علی‌اکبر مؤمنی‌ملکشاه، دبیر شورای صنفی دانشگاه شریف، در مورد نشست دانشجویان مقابل در ورودی ساختمان وزارت علوم، می‌گوید: «پیش از این گردهمایی، دانشجویان دانشگاه‌های مختلف، قصد هم‌اندیشی در باب مشکلات صنفی دانشگاه را داشتند که با مخالفت وزارت علوم روبه‌رو شد و دانشجویان تصمیم گرفتند که به‌صورت نمادین در پلکان وزارت علوم این نشست را برگزار کنند.» مؤمنی ملکشاه ادامه می‌دهد: «ماحصل آن نشست، چهار مطالبه افزایش نیافتن هزینه‌های اسکان و تغذیه دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید، ابلاغ قانون افزایش سنوات تحصیلی، دسترسی آزاد به آیین‌نامه‌های مصوب وزارت علوم و جلسه با وزیر علوم بود که به‌صورت مکتوب تحویل دفتر وزیر علوم داده شد و دانشجویان درخواست کرده بودند که وزیر علوم تا ۱۵ شهریور پاسخگوی مطالبات دانشجویان باشد اما تاکنون پاسخی از وزارت علوم داده نشده است.»

افزایش سنوات تحصیلی، مطالبه عمومی دانشجویان
۱۵ شهریور سال جاری، دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس در چندروز تجمع، خواستار ابلاغ قانون افزایش سنوات تحصیلی شدند. قانون سنوات دانشجویی از سوی مسئولان دانشگاه تربیت‌مدرس لغو شده که دانشجویان کارشناسی ارشد که از ترم پنج و دانشجویان دکتری از ترم ۹ شامل این قانون می‌شوند و مجبورند هزینه‌ای علاوه بر هزینه‌ای که در طول ترم پرداخت می‌کنند، به دانشگاه بپردازند. تجمع دانشجویان تربیت‌مدرس درحالی برگزار شد که ابلاغ قانون افزایش سنوات تحصیلی از جمله خواسته‌های دانشجویانی بود که در مقابل وزارت علوم گردهم آمده بودند.

دعوت سلیقه‌ای وزارت علوم 
در هفته گذشته، امور دانشجویان وزارت علوم، در تماس تلفنی، از چندین شورای صنفی دانشگاه‌ها می‌خواهد که در جلسه‌ای با حضور مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان و معاونان او و همچنین مهندس یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان، شرکت کنند. آن‌گونه که روابط عمومی سازمان امور دانشجویان به ایسنا اعلام کرده، در این نشست، دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های کشور به مسائل خاص دانشگاه‌های خود و برخی مسائل عمومی موردنظر دانشجویان پرداخته و در مورد راهکارهای حل مسائل و کاهش مشکلات، تبادل‌نظر صورت گرفت. این نشست درحالی برگزار شد که بسیاری از شوراهای صنفی کشور به این نشست دعوت نشده بودند. مهرداد عیدی‌پور، دبیر شورای صنفی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر، در مورد دعوت گزینشی وزارت علوم می‌گوید: «زمانی‌که از این موضوع خبردار شدیم، آن‌قدر متعجب شدیم که قصد داشتیم در جلسه شرکت نکنیم؛ جلسه از روز چهارشنبه به روز پنجشنبه موکول شد و از سازمان دانشجویان با تعدادی از دبیران شورای صنفی که دعوت شده بودند، تماس گرفتند که حضور در جلسه اجباری است و ما متعجب‌تر از قبل، مصمم‌تر شدیم که در جلسه شرکت نکنیم.»
فاطمه عمرانی، دبیر شورای صنفی دانشگاه بین‌المللی قزوین، از جمله افرادی است که در جلسه وزارت علوم شرکت کرده است. او توضیح می‌دهد: «صحبت‌های بسیاری در مورد شرکت یا عدم شرکت در این جلسه صورت گرفت. با توجه به روند طی شده و بی‌توجهی وزارت علوم به مطالبات کشوری دانشجویان، تصمیم بر آن بود که در جلسه شرکت نکنیم اما در نهایت تصمیم جمع بر آن شد که با شوراهایی که به جلسه دعوت نشده‌اند در جلسه شرکت کنیم تا نشان دهیم که قصد داریم با تعامل و گفت‌وگو به مطالبات خود دست پیدا کنیم و مطالبات را نیز جدی‌تر پیگیر باشیم.» محمدامین حسینی، دبیر شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، که در جلسه حضور داشته در مورد روند برگزاری جلسه می‌گوید: «جلسه با حواشی زیادی همراه بود و ما صراحتا انتقادهای خود را مطرح کردیم؛ در این جلسه در مورد برخی از مطالبات کوچک و مختص به دانشگاه‌ها قول پیگیری داده شد اما در مورد مطالبات عمومی و کشوری دانشجویان، پاسخی روشن و مثبت داده نشد.» دبیرشورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف، معتقد است که دعوت گزینشی وزارت علوم به قصد ایجاد اختلاف بین دانشجویان بوده است. علی‌اکبر مؤمنی‌ملکشاه می‌گوید: «شوراهای صنفی با همدلی و یک‌صدایی بیشتر از گذشته با یکدیگر همکاری می‌کنند و با هوشیاری مراقب هستند که بین آنها اختلاف و چنددستگی ایجاد نشود زیرا مطالبات دانشجویان، عمومی و فارغ از هرگونه جناح‌بندی‌های سیاسی است.»

در جلسه با وزارت علوم چه گذشت؟ 
اکبر خلفی، دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی شیراز، در مورد روند جلسه با معاونان وزارت علوم توضیح می‌دهد: «دانشجویان قبل از شروع جلسه به‌طور هماهنگ وارد سازمان شدند که جلوی در سازمان با برخوردی کاملا غیرمعمول مواجه شدند. حتی لیست دانشجویان کنترل شد تا این صحه‌ای بر گزینشی‌بودن و مهندسی‌بودن جلسه باشد. بعد از طی مراحل امنیتی و کنترل اعضای مدعو، همه دانشجویان وارد سالن جلسه شدند ولی خبری از مسئولان نبود که پس از گذشت ٣٠ دقیقه، جناب آقای دکتر صدیقی به‌همراه  دکتر ریاضی، دکتر سجادی، دکتر مطیعی و مهندس یزدان‌مهر وارد سالن شدند. این جلسه با حضور ٢٣ نفر از اعضای شوراهای صنفی کشور آغاز شد.» خلفی ادامه می‌دهد: «دانشجویان ابتدا دلیل گزینشی دعوت‌شدن نمایندگان دانشجویان را جویا شدند و با این پاسخ که دعوت فقط از نمایندگان مراکز استان‌ها بوده و نیز با وعده جلسه‌ای نزدیک با دیگر نمایندگان دانشجویان، روبه‌رو شدیم که این صحبت با حضور دو نماینده از یک استان و حضورنداشتن نماینده برخی از مراکز استان‌ها، نقض شد.» محمدامین حسینی، دبیر شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، درتوضیح ادامه جلسه می‌گوید: «نماینده دانشجویان، خواهان ابلاغ قانون افزایش سنوات تحصیلی، پیرو پیگیری‌های پیشین شدند که دکتر صدیقی بیان کردند دانشجویان ارشد تا ترم پنج و دانشجویان دکترا تا ترم ٩، مشمول سنوات می‌شوند و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده در صورتی‌که سنواتی شدن در اراده دانشجو نباشد، با بررسی گروه آموزشی مربوطه و حوزه دانشجویی، تسهیلات را در اختیار دانشجو قرار دهند.» حسینی ادامه می‌دهد: «با اینکه وعده وزارت علوم مثبت بود اما دانشجویان خواستار درنظرگرفتن جریمه برای استادانی شدند که دانشجویانشان در سنوات مجاز، فارغ‌التحصیل نمی‌شوند.» افزایش قیمت اسکان و تغذیه، ازجمله مواردی دیگر است که در این جلسه مطرح شده بود. خلفی در این مورد توضیح می‌دهد: «آن بحث افزایش قیمت اسکان و تغذیه به میان آمد که مهندس یزدان‌مهر، بیان کردند این افزایش در بحث تغذیه قرار بوده است ٢۵ درصد‏ باشد که برای رفاه حال دانشجویان فقط ۳,۱۲ درصد افزایش یافته است و خوابگاه‌ها نیز سطح‌بندی شده است که خوابگاه‌های سطح  ١ و ٢، ١۵ درصد‏، خوابگاه‌های سطح ٣، ١٠درصد‏ و خوابگاه‌های سطح ۴ و ۵، یک درصد‏ افزایش یافته است و اینکه در مورد خوابگاه‌ها قبلا ٣٠ درصد هزینه‌ها به دانشگاه برگردانده می‌شد که این رقم به ٨٠ درصد رسیده است؛ از طرفی ٢٠ درصد‏ دانشجویان بی‌بضاعت می‌توانند هزینه خوابگاه خود را پایان سال تحصیلی پرداخت کنند.»به گفته این دانشجویان، مباحثی همچون حضور چهار نماینده از شوراهای صنفی کشور در شورای نظارت کشوری در مقابل ۶ نفر عضو از وزارت، حضور نداشتن دانشجویان در زمان تدوین و نگارش آیین‌نامه جدید، برگزاری انتخابات شورای صنفی در مهر و اعمال سلیقه‌های هیئت امنای دانشگاه‌ها در مسائل صنفی، از جمله موارد مطرح شده در جلسه نمایندگان شوراهای صنفی با معاونان وزارت علوم بوده است. خلفی در مورد پایان جلسه، توضیح می‌دهد: «برخی از پاسخ‌های دکتر صدیقی و دیگر مسئولان موردقبول دانشجویان واقع نشد و به‌همین دلیل، برخی از دانشجویان خواستار استعفای دکتر صدیقی شدند و درحالی‌که صحبت‌های دانشجویان به پایان نرسیده بود، با ختم‌ صلوات و بلندشدن مسئولان از صندلی خود به‌منظور ترک سالن، جلسه به پایان رسید.»

+روزنامه وقایع الاتفاقیه

آخرین اخبار