تاریخ درج خبر : ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
کد خبر : ۱۱۹۴۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

صنف روحانیت

برخی در تعریف روحانیت معتقدند روحانیت به طبقه ای گفته می شود که از راه دین نان می خورد و امرار معاش می کند ممکن است معمم یا غیر معمم، با سواد یا کم سواد و پارسا یا نا پارسا باشند اما همه در یک ویژگی مشترکند و آن ارتزاق از راه دین است و همین است که از این افراد یک صنف می سازد و حول یک محور واحد گرد هم می آورد مثل پزشکان که از تخصص پزشکی و مهندسان از تخصص مهندسی خود امرار معاش می کنند. براین اساس علم و تقوا، تقدس و تفقه و لباس روحانی هیچ کدام ملاک روحانی بودن نیست.
مرحوم شهید مطهری در مقاله مشکل اساسی در سازمان روحانیت به این تعریف اخیر و نحوه آن سخت می تازد و ام الافات روحانیت را در نحوه ارتزاق و امرار معاش آنها می داند.
روحانی اگر دولتی باشد و از دست حکومت ارتزاق کند هیچگاه نمی تواند در مقابل ناراستیها و کاستیهای دولت بایستد و به آن اعتراض کند زیرا کارمند و حقوق بگیر دولت و حکومت است و استقلال و استغنا و حریت و عزت خود را از دست می دهد. در نتیجه آرای خود را به نحوی بیان می کند که حکام را نرنجاند و آنچه در اینجا قربانی می شود دین خداست.
به گمان من تعریف طلبگی و روحانیت در معنای حقیقی آن پوسته ای دارد و مغزی و برای درک حقیقت معنای آن باید به این دو بخش توجه داشت. قشر و پوسته معنای روحانی و طلبه به کسانی گفته می شود که در زمینه علوم دینی و حوزوی تحقیق و تحصیل و تدریس می کنند و می توان این عنوان را به مجموعه ای از مفسران و فقیهان و فیلسوفان و دین شناسان و ملبسان به کسوت روحانی اطلاق کرد. اما مغزی هم در تعریف روحانی وجود دارد که بدون آن فرد طلبه از ماهیت روحانیت تهی و خالی خواهد بود و آن این است که به فرموده مرحوم شهید بهشتی بر طبق تعالیم اسلام، روحانیت سِمَت و مقامی نیست که در سایه آن روحانیون امتیازات مادی کسب کنند یا حرفه‌ای که نظیر حرفه‌های دیگر یک دسته آن را پیشه و وسیله امرار معاش خود قرار دهند. روحانیت در اسلام به معنی آراسته بودن به فضیلت علم و تقوا و مجهز بودن برای انجام یک سلسله وظایف اجتماعی دینی و واجبات کفایی است. بی آن‌که علم و تقوا سرمایه دنیاطلبی گردد.
من تلاش کردم از ابتدای طلبگی ام روحانیت را منبع ارتزاق و امرار معیشتم قرار ندهم و هویت علمی معنوی طلبگی را بر هویت صنفی آن ارجح بدانم من حقوقدانم و خرسندم که از شهریه و وجوهات بهره ای ندارم

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

این مطلب توسط «محمدعلی آهنگران» در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. نظر سوژه های دارای ارزش خبری را از شبکه های اجتماعی رصد و بازنشر می کند.
موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰