“شب میراثِ زمین” شب تولد حسین علیزاده

تولد علیزادهشصت و پنجمین زادروز حسین علیزاده در قالب پرفرمنسى در تالار حافظ جشن گرفته شد. در این پرفرمنس ابتدا  آتیلا پسیانى،  بهناز جعفرى،  پانته‌آ پناهى‌ها و  صابر ابر متنی را براساس زندگی حسین علیزاده به نویسندگى و کارگردانی  پیمان قدیمی اجرا کردند در حالى که پشت سرشان روى پرده بزرگى ویدیویى از محله دوران کودکى،بازار،امام زاده زید، دبستان حافظ، هنرستان موسیقی، دانشگاه تهران، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و… پخش میشد. در طول خوانش متن نیز اشاره هایى به آثار و زندگى حسین علیزاده مى شد.

حسین علیزاده که در تمام طول اجرا بى خبر از این بود که به پرفرمنسى دعوت شده که بناست تولد او را جشن بگیرند، وقتى همه جمعیت از روى صندلى هایشان به روی صحنه آمدند و بخشی از نامه‌ی تاریخى او را که چند سال پیش در رد نشان شوالیه نوشته بود، با بداهه نوازى کمانچه توسط صبا علیزاده خواندند، او که یکه و تنها در جایگاه تماشاگران نشسته بود، اشک از چشمانش جارى شد. خود را روی پرده پشت سر مردمی می دید که رو به رویش روی صحنه ایستاده بودند و او را تشویق می کردند.

پس از تشویق چند دقیقه‌اى مهمانان، حسین علیزاده پشت میکروفن آمد و گفت: «چیزى ندارم بگویم، از اول که نشستم دیدم همه چیز آشناست. امشب حالم طورى شده که دلم می‌خواهد ١٢٠ سال دیگر عمر کنم. این مهر و عشق شما به من تعهد مى‌دهد که کار کنم. با وجود شما خیلى خوشبختم. هیچ وقت در زندگی‌ام این همه زیبایى را یک‌جا ندیده بودم. هرکس را که نگاه می‌کنم، هر چهره‌اى را که مى‌بینم، همه همان‌هایى هستند که همیشه در قلبم بودند. کاش باز هم بتوانم کارهایى بکنم که شما درباره اش حرف بزنید.» پس از آن به دعوت سهراب سلیمی، استاد حسین علیزاده روی سن آمد و با سازی که علی بوستان آورده بود، برای اهالی هنر نواخت. در پرفرمنس تولد حسین علیزاده با عنوان ” شب میراثِ زمین” هنرمندان و چهره هایى همچون محمود دولت آبادی، بیژن کامکار، علی دهباشی، فردین خلعتبری، بهرام دبیری، سیامک آقایى، پوریا اخواص، هومان اسعدى، سیاوش برهانى، تینوش بهرامى، نگار بوبان، على ترابى، على جعفرى پویان، احمد پورى، نگار خارکن، محمد رحمانى، حبیب رضایى، مریم صادقیان، جهانشاه صارمى، شهرام صارمى، رامین صدیقى، حمیده صمدى، پوریا عالمى، بهزاد عبدى، رضا عسگرزاده، آرش فرهنگفر، مریم قره سو، اردشیر کامکار قشنگ کامکار، مریم گرماوندى، سحر محمدى، آیین مشکاتیان، آوا مشکاتیان و… حضور داشتند.

این رویداد کاملاً جدا از اجراهایی که هر شنبه در تالار حافظ با عنوان “کجشنبه ها ” برگزار می شود

آخرین اخبار