تاریخ درج خبر : ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
کد خبر : ۱۱۵۶۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیر مرکز تحقیقات منطقه‌ای ریزگرد‌ها

گرد و غبار انتقالی از عراق به ایران آلوده به فلزات سنگین نیست

مدیر مرکز تحقیقات منطقه‌ای ریزگرد‌ها در ارتباط با احتمال آلودگی گرد و غبار انتقالی از عراق به ایران  به فلزات سنگین، گفت: از لحاظ ترکیب شیمیایی، شایعات و نگرانی‌هایی که مطرح می‌شود، صحت ندارد و مردم خیالشان راحت باشد.

وی با در مورد ریزگردهای خارجی نیز تحقیقاتی را در حدود سال ۹۱ با کارفرمایی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست انجام دادیم و  اگر امریکایی‌ها بر روی ۳ الی ۴ عنصر در این زمینه کار کردند، ما  بر روی ۶۰ عنصر کار کرده‌ایم.

ایشان با بیان اینکه پایش‌ها و آنالیزها به طور مرتب ادامه دارد، توضیح داد: البته به لحاظ مواد آلی شاید جای بحث باشد، زیرا این گردوخاک مسیرهای متعددی از حوزه‌های نفتی را طی می‌کنند تا به ما می‌رسند، اما به لحاظ فلزات سنگین واقعا مشکلات ومسائلی که مطرح می‌کنند، وجود ندارد.

علیرضا زراسوندی با اشاره به اینکه این پایش‌ها به دلیل حساسیت محیط زیست خوزستان انجام شده است، افزود: اگر می‌خواهیم که دیگر نگرانی وجود نداشته باشد، دولت باید پایش مستمر در استان‌های تحت نفوذ گردوغبار را در دستور  کار قرار دهد. در  واقع در تمام استان‌های نیمه غربی کشور باید این پایش‌ها انجام شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا ریزگردها از نظر آلاینده‌های میکروبی و ویروسی نیز پایش می‌شوند؟ گفت: بررسی مواد میکروبی و ویروسی بر عهده ما نیست و همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی روی آن کار کرده‌اند.

فلزات سنگین فلزاتی هستند که با رسوب در بدن می توانند عامل ایجاد سرطان گردند و از جمله می توان به سرب، کادمیوم، جیوه، سرب، کرم و آرسنیک اشاره کرد.

+ایلنا

تنظیم کننده:

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

موضوعات مهم
شبکه نظر۰
مطالب منتشر شده امروز : ۰